podľa ktorej plánuje Vietnam už v roku 2005 vypustiť svoju prvú umelú družicu. Vietnamská správa pôšt a telekomunikácií vyzvala už operátorov družicových systémov v USA, Francúzsku, Japonsku a Rusku, aby vypracovali ponuky na výrobu a vypustenie prvej vietnamskej družice, ktorá ponesie názov Vinasat. Ponuky budú otvorené koncom tohto mesiaca a potom sa rozhodne, kto dostane kontrakt na vypustenie družice. "Je príliš zavčasu hovoriť o tom, koľko bude celý projekt stáť. Vyberieme dodávateľa, ktorý splní naše technické požiadavky. O cene sa dá rokovať", povedal dr.Luu Van Luong, starší poradca programu Vinasat. Dodávateľ by mal Vietnamu pomôcť aj pri zaškolení personálu a pri transfere príslušných technológií. Vinasat bude slúžiť televíznym spoločnostiam, leteckému sektoru a komunikačným spoločnostiam. Signál z družice Vinasat bude pokrývať celý Vietnam i ďalšie krajiny juhovýchodnej Ázie, ako aj časti Číny, Japonska a kórejského polostrova.
Kanada vypustila najmenší vesmírny teleskop
Posledný júnový deň bol z kozmodrómu Plesetsk na severe Ruska na obežnú dráhu okolo Zeme vypustený prvý kanadský vesmírny teleskop. Teleskop s názvom MOST vyniesla do vesmíru raketa Rockot, ktorá je civilnou verziou medzikontinentálnej balistickej rakety, určenej na dopravu nukleárnych hlavíc. Za vypustenie družice bola zodpovedná firma Eurockot Launch Services GmbH, sídliaca v nemeckých Brémach. Skratka MOST znamená Microvariability and Oscillations of Stars, čiže mikrovariabilita a oscilácie hviezd. Vývoj družice MOST je výsledkom spolupráce medzi kanadskou vládou, reprezentovanou Kanadskou vesmírnou agentúrou (CAS), univerzitami a priemyslom. Hlavným dodávateľom družice je firma Dynacon Enterprises Ltd, samotný teleskop bol vyvinutý odborníkmi z Univerzity Britskej Kolumbie. Náklady na vývoj a výrobu družice boli len 10 miliónov kanadských dolárov. Celá družica má hmotnosť len 60 kg a jej rozmery sú 65 cm x 65 cm x 30 cm (teda asi ako stredný kufrík). Zrkadlo teleskopu má priemer ako väčší tanier. Napriek svojim malým rozmerom bude družica MOST vykonávať veľmi presné merania meniaceho sa jasu hviezd, čo napríklad umožní študovať vnútro hviezd a určovať ich vek. Metóda určovania veku hviezd na základe oscilácií intenzity nimi emitovaného svetla je v svoje podstate veľmi jednoduchá a zaujímavá. Vychádza sa z toho, že vo vnútri hviezd sa vodík postupne premieňa na hélium. Mladšie hviezdy teda ešte obsahujú relatívne viac vodíka (v porovnaní so staršími hviezdami). Pretože vodík je ľahší ako hélium, zvukové vlny prechádzajú cez tento plyn rýchlejšie. Tieto vlny vyvolajú pulzácie na povrchu hviezdy, čo sa prejaví aj v oscilácii intenzity vyžarovaného svetla. Teleskop družice MOST bude schopný zaregistrovať tieto oscilácie a na základe ich vyhodnotenia sa bude dať odhadnúť vek hviezdy. Vesmírny teleskop bude aj po prvý raz detegovať svetlo, odrazené od povrchu málo známych planét za hranicami našej Slnečnej sústavy. Družica MOST sa bude pohybovať na obežnej dráhe vo výške 800 km nad zemským povrchom a na jednu hviezdu sa bude môcť nepretržite "dívať" až sedem týždňov. Údaje z družice sa budú vysielať na pozemné stanice na univerzitách v Britskej Kolumbii a v Toronte.
"Kanaďania môžu byť hrdí na to, že sme postavili najmenší vesmírny teleskop na svet. Tento prístroj nám pomôže lepšie porozumieť nášmu vesmíru", povedal prezident CSA Marc Garneau.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.