vyjadril v rámci riadneho medzirezortného pripomienkového konania, informovala TASR vedúca Kancelárie predsedu NS SR Eva Sobotová. "NS SR je podľa legislatívnych pravidiel vlády riadnym pripomienkovým miestom," konštatovala.
Pripomienky Najvyššieho súdu SR k predmetnej zmluve neboli označené ako zásadné, a preto neboli ani predmetom rozporového konania. Svoje pripomienky NS SR k zmluve neoznačil za zásadné, pretože sa nedotýkajú súdov, spresnila Sobotová.
NS SR nepozná obsah poslednej, vládou včera schválnej verzie zmluvy. V pripomienkach zo dňa 14. apríla tohto roku NS konštatoval, že vtedy predložený návrh zmluvy nezabezpečuje riadnym spôsobom rešpektovanie štátnej suverenity SR a rovnosť jej občanov a ostatných vierovyznaní pred zákonom. Ďalej, narušenie štátnej suverenity spočíva aj v prijatí jednostranných záväzkov zo strany SR a nadradenie cirkevného práva jednej cirkvi nad štátnu zvrchovanosť. Podľa pripomienok NS SR zmluva so Svätou stolicou obsahuje jednostranné záväzky pre SR. Slovensko sa zaväzuje k podriadenosti Svätej stolice v oblasti výchovy a vzdelávania. Prijatím zmluvy dôjde k nadradeniu cirkevného práva nad právo suverénneho štátu. Tento stav bol na Slovensku odstránený ešte 19. storočí. Katolícky občan bude mať zaručené aj finančné zabezpečenie svojho náboženského vzdelávania zo strany štátu na rozdiel od príslušníkov iných vierovyznaní. Tým dochádza k pozitívnej diskriminácii katolíckej viery. Zmluva je jednostranne nevypovedateľná. Zmluva obdobného obsahu, aký je v návrhu uvedený sa v krajinách Európskej únie nevyskytuje a znamená ústup od občianskych princípov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.