štátu z občianskeho na katolícky. Za zavádzajúcu označil aj kritiku, že zmluva nadradzuje cirkevné právo nad štátne právo. Skutočnosť, že zmluva má medzivládny charakter podľa neho znamená, že nie je nadradená slovenským zákonom.
"Obsah zmluvy v podstate vo väčšej miere potvrdzuje status quo v oblasti vzdelávania," zdôraznil minister, ktorého vládny kabinet zaviazal, aby v spolupráci s ministrom kultúry inicioval prípravu zmlúv o výchove a vzdelávaní s ostatnými registrovanými cirkvami. V tejto súvislosti povedal, že existuje snaha, aby boli zmluvy prijaté v rovnakom čase, ako začne platiť zmluva s Vatikánom.
Fronc si netrúfol odhadnúť, či bude zmluva o katolíckej výchove a vzdelávaní podpísaná v septembri, keď Slovensko navštívi pápež Ján Pavol II. Pripomenul, že ju včera vláda prijala v rovnakej podobe, v akej ju predložil na jej rokovanie minulý týždeň.
Podľa zmluvy sa bude katolícka náboženská výchova vyučovať na základných a stredných školách ako jeden z povinne voliteľných predmetov. V prípade záujmu rodičov by sa mala katolícka náboženská výchova vyučovať aj v predškolských zariadeniach. V súčasnosti sa náboženstvo vyučuje ako povinne voliteľný predmet na druhom stupni ZŠ a v prvom a druhom ročníku SŠ. Štát podľa zmluvy nebude financovať Katolícke pedagogické a katechetické centrum, ktoré bude zabezpečovať odborné a metodické riadenie katolíckych škôl a odborné vzdelávanie ich zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.