Konvent o budúcnosti Európy a návrh ústavy Európskej únie bol témou včerajšieho vydania britského denníka Times.
Ako píše v článku svojho bruselského spravodajcu, 17 mesiacov ťahaníc o podobu EÚ s 25 členmi sa včera skončil a vlády sa majú dozvedieť, v čom si zachovajú národné veto. Konvent o budúcnosti Európy, pripravujúci vôbec prvý návrh ústavy EÚ, totiž končí svoju činnosť.
Veľká Británia dala už jasne najavo, že pre ňu sú nedotknuteľné oblasti zdaňovania, sociálneho zabezpečenia a zahraničnej a obrannej politiky. V týchto kapitolách bude proti všetkým pokusom schvaľovať rozhodnutia väčšinovo a nie jednomyseľne. Nemecko zasa vyhlásilo, že nemôže súhlasiť so stratou národnej kontroly nad imigračnou politikou. Aj Francúzsko, ktoré všeobecne podporuje rozšírenie väčšinového hlasovania, si chce udržať niektoré oblasti vo vlastných rukách. Najdôležitejšia je preň takzvaná kultúrna výnimka v dohodách o medzinárodnom obchode, ktorá osobitne chráni francúzsku hudbu, film a literatúru pred anglosaskou konkurenciou.
Konečný text, ktorý by mal byť známy dnes, bude základom podrobnejších rokovaní o budúcej ústave na októbrovej medzivládnej konferencii. Hoci predseda Konventu Valery Giscard d´Estaign predložil návrh ústavy šéfom vlád EÚ na summite v Grécku, dostal ešte tri týždne na dopracovanie asi 300 článkov o jednotlivých oblastiach politiky. Britský denník sa domnieva, že federalisti sa ešte raz pokúsia zabrániť tomu, aby pravidlo o jednomyseľnosti neviedlo k patovej situácii, keď bude mať EÚ takmer dvakrát toľko členov ako teraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.