O postoji katolíckej cirkvi k diskusii o odluke cirkvi od štátu sme hovorili s Mariánom Gavendom, hovorcom Konferencie biskupov Slovenska:
Je referendum o odluke aktuálne?
"Ak by referendum malo byť skutočne referendom, bolo by potrebné pripraviť objektívny a odborne podložený a komplexný materiál. Isté je, že argumenty tých, ktorí referendum navrhujú, prezrádzajú veľkú neznalosť problému a svedčia skôr o zaujatosti proti cirkvi, než o snahe solídne vyriešiť súčasnú situáciu."
Je spoločnosť pripravená rozhodovať o tejto otázke?
"Je potrebná hlbšia celospoločenská diskusia. Keby mali byť podkladom na referendum len komerčné médiá, ovplyvňujúce verejnú mienku, bolo by to veľmi neobjektívne. Keby podľa nich mali ľudia rozhodnúť, tak by to zle dopadlo pre cirkev, ale aj pre pravdu ako takú. S takýmto referendom by sa vopred nedalo súhlasiť."
Ako vyzerá financovanie cirkvi štátom z hľadiska veriacich?
"Podľa štatistiky z roku 2000 zo štátneho rozpočtu ide na jedného katolíka okolo 95 korún a napríklad na jedného adventistu či člena židovskej obce 1600 korún."
V čom ešte tkvie prepojenosť štátu a cirkvi?
"Cirkev poskytuje určitý personál, štát prispeje určitou sumou. Tá v rámci činnosti cirkvi nie je veľká. Je tu spoločenská dohoda a spolupráca, ktorá vyhovuje obom stranám. Cirkev za málo štátnych peňazí urobí za mesiac v určitom regióne až niekoľko stoviek obrovských podujatí. To žiadna iná iniciatíva, napríklad ministerstva kultúry, nedokáže."
O čo by prišlo spoločnosť odlukou cirkvi od štátu?
"Kňazi pomôžu za rok 'udržať' asi 20-tisíc rodín. Ak štát nebude platiť spovedníkov, bude platiť psychiatrov. Ak človek nevyrieši svoje problémy duchovne, tak to bude musieť riešiť niekde inde. Veď vieme, že ak rodina nie je kompaktná, môže vzniknúť u detí aj drogová závislosť. Potom náklady na ich riešenie zo strany štátu budú ešte vyššie."
(ts)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.