preukázať prírastky majetku, prídu o funkciu. Parlament aj u nich podporil zavedenie princípu nulovej tolerancie.
Nulovú toleranciu sa snaží rezort spravodlivosti zaviesť do viacerých právnických povolaní. Platí už pre notárov a exekútorov a v budúcnosti by mala platiť aj pre prokurátorov.
Novela zákona o sudcoch a prísediach zmenila aj spôsob, akým sa skladajú disciplinárne senáty, ktoré sudcov stíhajú. Členmi už nebudú len sudcovia, ale môžu sa nimi stať aj iní právnici. Navrhovať ich môžu sudcovské rady, minister a parlament.
Snahu zjednotiť štátnu správu súdov poslanci nepodporili. Malo ju vykonávať priamo ministerstvo spravodlivosti, prípadne cez predsedov alebo podpredsedov súdov. Zmena sa mala týkať aj Najvyššieho súdu.
Občianske spory by mali súdy od septembra riešiť rýchlejšie a efektívnejšie. Vyplýva to z prijatej novely Občianskeho súdneho poriadku.
Najvýraznejšia zmena sa týka námietok zaujatosti. Účastník bude môcť zaujatosť sudcu namietať buď na prvom pojednávaní, na ktorom sa ako sudca zúčastnil, alebo do 15 dní od chvíle, keď sa dozvedel o dôvode, pre ktorý by mal byť sudca podľa neho z pojednávania vylúčený. Neskôr bude môcť námietku podať len ak ho súd nepoučil o spôsobe podávania námietok.
Novela stanovuje aj presnú formu námietky. Namietajúci musí napísať proti komu smeruje, dôvod, pre ktorý má byť sudca vylúčený, kedy sa o dôvode vylúčenia dozvedel a akými dôkazmi ho môže podložiť. Dôkazy musí predložiť spolu s námietkou. V súčasnosti mohli účastníci sporu podávať námietky zaujatosti voči sudcovi kedykoľvek a viackrát. Často sa to zneužívalo a súdne konanie sa tým predlžovalo.
Parlament rozhodol aj o voľbách do Európskeho parlamentu. Na Slovensku sa uskutočnia už na budúci rok. V europarlamente bude Slovensko zastupovať 14 poslancov. Voľby budú v nedeľu od siedmej ráno do desiatej večer.
(sita, sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.