hodnoty. Osvojil si argumenty odporcov zvyšovania daní a tvrdí, že daňová reforma by mala prebehnúť postupne a s ohľadom na sociálne najslabšie skupiny ľudí.
Prezidentovo rozhodnutie vychádza z toho, že má iný ekonomický názor, ako vláda. "Rozhodnutie v oblasti spotrebnej dani z minerálnych olejov bolo ovplyvnené tým, že v uplynulom období sa zvyšovala táto daň niekoľkonásobne. Pri DPH prezident nepodporil zvýšenie sadzby pri prístupe ku kultúre, vzdelaniu a informáciám, v oblasti základných potravín, liekov, zdravotníckych výkonov, stavebníctva, cestovného ruchu. Tu prezident odporúča poslancom zachovať dnešnú 14-percentnú DPH," povedal Schusterov hovorca Ján Füle.
Ak by mali zákony začať platiť, musí ich parlament schváliť ešte raz 76 hlasmi. "Domnievam sa, že argumenty prezidenta nie sú tak závažné, aby sme mali daňové zákony odmietnuť," povedal Roman Vavrík z SDKÚ. Odhodlanie podporiť daňové zákony vyjadrili aj ostatné koaličné strany.
Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že bez spomenutých zákonov nebude možné prijať ani rovnú daň. "Muselo by sa zachovať dnešné zdanenie právnických osôb vo výške 25 percent a tiež progresívny systém zdaňovania fyzických osôb a tým pádom komplikovaný daňový systém," upozornil.
Niektorí nezávislí ekonómovia tvrdia, že odklad daňovej reformy by vrhol zlé svetlo na krajinu. "Bolo by veľmi nešťastné pre Slovensko, keby sa daňová reforma neprijala. Okrem iného aj preto, že sa už navodili veľké očakávania a keby sa nepotvrdili, bol by to veľmi zlý signál pre investorov," myslí si ekonomický analytik Vladimír Zlacký.
V názore na zvýšenie spotrebných daní nie sú jednotní ani predstavitelia ekonomickej sféry. Časť ekonómov považuje vládny zámer znížiť priame a zvýšiť nepriame dane za správny. Druhá skupina okolo Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory sa zasa obáva sociálnych vplyvov takejto zmeny.
"Presun daňového zaťaženia z priamych daní na nepriame je v súlade s trendom odporúčaným významnými medzinárodnými inštitúciami, akými sú Svetová banka, či OECD. Nepriame dane totiž nevyvolávajú vznik nákladov, spojených so špekuláciami subjektov znížiť svoju daňovú povinnosť," myslí si Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Nijako dramaticky sa nepozerá ani niektoré dôsledky vyšších daní. "Podnikateľov by sa malo najviac dotknúť zvýšenie spotrebných daní pri motorových palivách. Na druhej strane ceny benzínu a nafty by sa ani po zvýšení spotrebných daní nedostali na úroveň spred pol roka, preto si nemyslím, že by to malo nejaké rozsiahle likvidačné účinky na podnikanie a ani by to nespôsobilo extrémny nárast cenovej hladiny," dodal Kičina.
SOPK, ktorá sa vyhlasuje za reprezentanta podnikateľov, používa inú rétoriku. "Slovenská ekonomika ani sociálna situácia nie sú v stave, aby v súčasnosti bez problémov absorbovali jednotnú 19-percentnú DPH," povedal podľa týždenníka Trend predseda SOPK Peter Mihók. "Z hľadiska podnikateľských subjektov takáto vysoká jednotná sadzba v niektorých oblastiach vytvorí jednoznačné problémy a nebude generovať očakávané zdroje do štátneho rozpočtu, s akými predkladateľ návrhu ráta," dodal.
K prezidentovi bližšie má skupina s podobnými názormi ako SOPK. Peter Mihók patrí do tímu prezidentových externých poradcov a Rudolf Schuster si ich názory osvojil.
(jj/st)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.