V arizonskej pustatine nájdeme Hrad, Sliepku v hniezde, Matku predstavenú a iné monolity
Na svete je veľa miest, kde sa človek môže kochať skalnými výtvormi prírody. V Údolí monumentov (alebo v origináli Monument Valley) sa totiž nachádza niekoľko desiatok rozličných skalných "obrov", ktorí svojim tvarom veľmi zreteľne pripomínajú hrady, chrámy, stĺpy, vežičky či dokonca gigantické mrakodrapy. Táto pozoruhodná oblasť sa rozprestiera na pustej arizonskej náhornej plošine, na hranici severoamerických štátov, Arizony a Utahu.
Nezvyčajné prírodné výtvory nepatria na území juhozápadu Spojených štátov amerických k ojedinelým. V Utahu je prekrásny Dúhový most (Rainbow Bridge), niektorými pokladaný za najväčší div matky prírody. Najrôznejšie kamenné útvary môžme vidieť i v arizonskom Skamenelom lese (Petrified Forest) a nad všetkými kraľuje skoro 400 metrov vysoká Diablova veža (Devils Tower) v severnejšom Wyomingu.
Celé údolie je posiate desiatkami obrovských vrchov, stolových hôr a skalných pilierov, ktoré geológovia označujú termínom "monument", čiže rôznotvarý skalný útvar, ktorý vznikol pôsobením erózie a klímy na vyprahnutej púšti. Ako vlastne táto krajina mlčanlivých obrov vznikla? Všetko sa začalo asi pred 250 miliónmi rokov, keď miestny červený piesok tvoril dno plytkého mora, na ktorom sa usadzovalo bahno. Bahno spevnilo piesok na pórovitý pieskovec a nadložné sedimenty sa postupom času premenili na ílovité bridlice. Neskôr more z tejto oblasti ustúpilo a bývalé morské dno sa začalo pretvárať na pieskovcovú plošinu, pokrytú ílovitými bridlicami a zlepencom. Na nej sa začali formovať mohutné vrchy a stolové hory. Veterná a vodná erózia potom milióny rokov vytvárala Údolie monumentov až do súčasnej podoby.
K najznámejším gigantom patrí "Hrad", čo je 300 metrov vysoká skalná plošina s "cimburím". "Sliepka v hniezde" je zase obrovský monolit, ktorý naozaj pripomína tohto vtáka sediaceho v hniezde. S trochou obrazotvornosti si tu môžeme všimnúť i "Matku predstavenú", 245 metrov vysokú skalu podobajúcu sa na postavu v kapucni s rukami zopnutými k modlitbe. Dve skaly, Merrickova a Mitchellova, dostali pomenovanie podľa dobrodruhov, ktorí tu v 19. storočí prišli hľadať striebro, no stali sa obeťami miestnych Indiánov z kmeňa Navahov.
Navahovia v Monument Valley sídlia dodnes v niekoľkých rezerváciách. Živia sa najmä lovom a pastierstvom, charakteristický je chov oviec. Sú majstrami vo výrobe vlnených kobercov a prikrývok, muži sa zaoberajú i zhotovovaním tyrkysových šperkov.
Fauna a flóra je v tejto nevľúdnej pustatine poskromná. Žijú tu králiky, leguány a štrkáče. Rastlinstvo predstavuje len niekoľko druhov, ktoré vydržia dlho bez vody, napr. borovica, borievka a kaktus. Saguaro, jedinečný druh kaktusu, je štátnou rastlinou Arizony. Má biele kvety, ktoré sa otvárajú iba v noci a dužinaté jedlé plody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.