Tajná služba môže odpočúvať tak ako polícia len so súhlasom sudcu. Ten musí získať ešte pred začatím odpočúvania a každého pol roka ho musí obnoviť.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Na odpočúvanie musí byť dôvod. SIS ich má o niečo málo odlišné od polície. Jej dôvod navyše je napríklad podozrenie so spolupráce s tajnými službami alebo podozrenia v oblasti terorizmu.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak povedal, že odpočúvať SME len ako zdroj informácií nie je možné.
O každom odpočúvaní je vedený spis. Vojenský prokurátor Trnka povedal, že SIS o redakcii SME žiadny spis neviedla, ani nevedie.
Ak chce niekto zistiť, či je odpočúvaný, tak sa mu to nepodarí. Nelegálne odpočúvanie nie je teoreticky možné a ak sa deje, väčšinou sa o ňom nevie. O legálnom odpočúvaní SIS ani polícia neinformuje.
SIS má aj pohyblivé odpočúvacie zariadenie v podobe dodávky. Príde s ním na určité miesto, napojí sa na telefónnu ústredňu a v určitom okruhu odpočúva hlasy, z ktorých si potom vyberie, čo ju zaujíma. Tento spôsob využíva aj polícia, keď chce dolapiť páchateľov na úteku alebo členov podsvetia. Zariadenie osobu v danom mieste s veľkou presnosťou lokalizuje a polícia ju môže zadržať.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.