redakcie SME. Potvrdil to hlavný vojenský prokurátor Dobroslav Trnka, keď včera prezentoval výsledky niekoľkomesačného vyšetrovania kauzy nelegálneho odpočúvania.
SIS rozhovor poslala do systému Ministerstva vnútra. Toto poslanie nebolo náhodné, ale "zámerné", povedal Trnka.
Pavol Rusko krátko na to vyhlásil, že ho niekto odpočúva, pretože sa mu do rúk dostala kazeta s jeho rozhovorom. Trnka včera povedal, že nie Rusko, ale telefóny redaktorov SME boli nelegálne odpočúvané. Na otázku SME ako dlho, povedal: "Na to vám nemôžem odpovedať." Neskôr povedal, že Vojenská prokuratúra objavila iba tento jeden rozhovor, koľko ich ale v skutočnosti bolo nahratých a odpočutých nie je známe, pretože sa tým prokuratúra nezaoberala. Riešila odposluchy, ktoré niekto zo SIS poslal do systému Ministerstva vnútra. Trnka povedal, že ich bolo jedenásť a neboli medzi nimi rozhovory žiadnych ďalších médií. Všetkých nahrávok v systéme je niekoľko stotisíc. Trnka hovorí, že sa všetky nedajú technicky preveriť.
Odpočúvaná bola aj Anna Malíková zo SNS, ale nie priamo. Odpočúvaný bol človek, ktorý jej telefonoval. Ďalšie osoby vyšetrovatelia neidentifikovali. Chýbali príslušné dáta a podľa hlasu to nie je jednoduché, ak nejde o známeho človeka alebo o osobu, ktorá sa v telefóne predstaví tak, ako to bolo v prípade rozhovoru redaktora SME s Ruskom. "Tieto osoby viedli bežné rozhovory o poistkách, svojich rodinných problémov, iba jeden sa predstavil menom, ale nepodarilo sa nám ho vylustrovať."
Motív konania je pre vyšetrovateľov neznámy: "Keby sme mali páchateľa, mali by sme aj motív."
Rusko s výsledkom nie je spokojný. Podľa neho stále nikto nevysvetlil ako sa nahrávka do systému ministerstva dostala. Trnka povedal, že prokuratúra to v spise vysvetľuje, stačí, aby doňho Rusko nahliadol: "Doteraz to neurobil, má na to právo, presvedčí sa na vlastné oči."
Vyšetrovanie zúžilo počet podozrivých na osem pracovníkov SIS, ani jedného z nich sa ale nepodarilo obviniť. Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro v prípade vypočutý nebol. Jeho informácie podľa Trnku nie sú dôležité. "Zo spisu nevyplýva, že by Mitro o odpočúvaní vedel, nemôžem to ale vylúčiť." Odmietol povedať, či medzi ôsmimi osobami bol aj bývalý šéf odposluchov Ľuboš Kožela s krycím menom Urban. Ten technickému útvaru šéfoval ešte za riaditeľovania Ivana Lexu. Do služby ho v roku 1993 prijal Vladimír Mitro. Urban bol bývalým príslušníkom ŠtB a podľa medializovaných informácíí ho pracovník tajnej služby videl na letisku, keď cestoval neohlásene do Moskvy. Pracovník SIS nemôže do zahraničia chodiť neohlásene. Nový riaditeľ SIS Pittner túto informáciu preveril, ale výsledok nepovedal.
Prokuratúra vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov prerušila. "Keď chcete vzniesť obvinenie podľa paragrafu 163 trestného zákona, musíte mať určitý kľúčový dôkaz alebo súbor nepriamych dôkazov. Nám sa kľúčový dôkaz nepodarilo zabezpečiť," povedal Trnka. "Podarilo sa nám zistiť, kde odposluchy vznikli."
V celej kauze prokuratúra vypočula 58 svedkov, veľa z nich viackrát. Ani jeden z nich neodmietol vypovedať.
Trnka tento výsledok považuje za úspešný, ale nie za najúspešnejší. Podľa neho prerušenie vyšetrovania neznamená, že sa už v ňom nikdy nebude pokračovať. "V budúcnosti môže byť konkrétny páchateľ odhalený. Netreba za tým hľadať politické tlaky." Prokuratúra bude ďalej na prípad dozerať.
Vyšetrovací tím vypracoval aj návrhy, ako podobným veciam v budúcnosti zabrániť. Svoje pripomienky odovzdala tajnej službe aj ministerstvu vnútru.
Vyšetrovatelia konštatovali, že v odpočúvacích systémoch SIS aj Ministerstva vnútra sú závažné nedostatky.
Takmer celý spis je tajný. Vojenská prokuratúra ho včera doručila prezidentovi, predsedovi vlády, predsedovi parlamentu, predsedom výborov pre obranu a bezpečnosť a výboru pre kontrolu SIS a aj riaditeľovi SIS. V spise sú všetky podrobnosti a komplikácie, ktoré vyšetrovanie sprevádzali: "Nebolo ich málo," povedal námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál.
Vojenská prokuratúra prvýkrát počas svojej existencie prenikla do systémov SIS a Ministerstva vnútra tak hlboko.
Ladislav Pittner včera správu prečítal a urobil opatrenia. Jeho hovorca ich odmietol konkretizovať. SIS podľa neho prijala informáciu s vážnosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.