týmto obsahom prijala horná komora parlamentu jednomyseľne v rámci štvrtkovej rozpravy o rozpočte. Bush by mal podľa senátorov čo najskôr požiadať Severoatlantickú alianciu, aby vytvorila mierové jednotky podobné tým, ktoré pôsobia v Afganistane, Bosne a Kosove. Do procesu zabezpečovania mieru v Iraku by mali byť zapojené aj Spojené národy.
Demokratický senátor John Kerry zo štátu Massachusetts povedal, že USA by mali viac urobiť pre zapojenie medzinárodných jednotiek do misie v Iraku. "Teraz vidíme, že americká vláda išla do vojny bez presného plánu na zabezpečenie mieru," vyhlásil Kerry. Podľa neho je načase pozrieť sa tejto pravde do očí a zmeniť kurz tak, aby sa povojnové problémy v Iraku rozdelili na medzinárodnej úrovni.
Americký generál Tommy Franks, ktorý viedol inváziu do Iraku, Kongres informoval, že každý deň dôjde k desiatim až 25 útokom na amerických vojakov. Očakávanie, že odpor proti okupačným jednotkám skolabuje, sa nenaplnili. Od 1. mája, keď Washington oficiálne vyhlásil boje v Iraku za skončené, tu zahynulo 31 amerických vojakov. Americký minister obrany Donald Rumsfeld sa v stredu na pôde senátneho výboru pre ozbrojené sily vyslovil za spoluúčasť Nemecka a Francúzska na obnove Iraku. Vyslanie ďalších vojenských kontingentov by podľa neho znížilo enormne vysoké výdavky pre USA.
Okupácia Iraku stojí americkú vládu každý mesiac asi štyri miliardy dolárov. Požiadavku na posily poslal Washington 70 až 90 krajinám. Nemecko a Francúzsko boli oslovené už v januári, uviedol Rumsfeld. Berlín i Paríž však takúto nepriamu výzvu odmietli. Zdroje nemeckej vlády vo štvrtok uviedli, že účasť Nemecka v mierovej jednotky neprichádza do úvahy. Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin povedal, že francúzski vojaci pôjdu do Iraku len s mandátom OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.