najrozhádanejší politici. V parlamente si dokázali nadávať SNS-áci s maďarskými poslancami, no v tomto areáli účelového zariadenia Národnej rady platil vždy pokoj zbraniam. Pripisovalo sa to luxusu, ktorý si tam mohli za lacné peniaze vychutnať. A v prípade Papierničky ide skutočne o komfortné zariadenie pre vyvolených.
V komplexe je im k dispozícii hlavná budova s izbami, jedálňou, bufetom a relaxačným centrom, v areáli sú navyše dvojposchodové rodinné domčeky a jednoposchodové bungalovy. Všetko je vybavené farebným televízorom, telefónom, rádioprijímačom a chladničkou. Apartmán má dve spálne a obývačku, kuchynka je umiestnená vo vstupnej chodbe. Bungalov má jednu izbu veľkú päťkrát šesť metrov a malú kuchynku. V hlavnej budove sú izby so sociálnym zariadením a kúpeľňou. Je tam aj jedáleň a bufet, ďalej priestory pre fitnescentrum, squash, bowling, biliard, sauna, krytý bazén, miestnosť na parný a perličkový kúpeľ, stolnotenisový stôl. V exteriéri sú rekreantom k dispozícii dva bazény s plavčíkom, požičovňa bicyklov, tenisové a futbalové ihrisko a ihrisko na plážový volejbal.
To všetko bolo doteraz k dispozícii poslancom za ľudové ceny. Minulý rok vyšla dvojtýždňová dovolenka pre trojčlennú rodinu poslanca jedenásťtisíc korún, jeho príbuzní platili za tri osoby osemnásť a pol tisíca korún. Od tohto roku sa to mierne zvýšilo, ale aj tak ide o dobrú cenu. Poslanci, ich manželky a dieťa, ktoré nie je zárobkovo činné, zaplatia na osobu namiesto 100 korún 240. Drahé to je skôr pre príbuzných alebo pre priateľov, ktorí dovolenkujú s konkrétnym poslancom. Tí už na rozdiel od minulého roka zaplatia toľko, koľko sa počíta v cestovnom ruchu. Za dvojposteľový apartmán v dvojposchodovom bungalove to je 1600 korún za noc a za dva samostatné prístelky o dvesto korún viac. V jednoposchodovom bungalove zaplatia za noc 1100 korún plus 100 korún za ďalšiu osobu. Poslancom zostali výhody aj čo sa týka jedla a lacného bufetu. Strava na celý deň vyjde jedného dospelého človeka v Papierničke 204 korún, v bufete stál minulý rok čaj 3,30, káva 3,90, dve deci bieleho vína 15,20 a poldeci fernetu 24,40 Sk.
Napriek tomu príde tento rok podľa pracovníčky recepcie do Papierničky oveľa menej poslancov. To sa však pripisuje skôr prílevu nových a mladších tvárí v parlamente, ktorí majú iný okruh známych a záujmov a sú okrem poslancovania aj podnikateľsky činní.
Ceny v roku 2003
Ceny pre poslancaCeny pre ostatných rekreantov
raňajky 51,8092,50
obed 77137,50
večera 75,60135
ubytovanie 240/deň1600/apartmán/deň, 1100/izba/deň
Priemerná mzda na Slovensku je13 500 korún.
Mesačný príjem poslanca je 50- až 55-tisíc korún čistého.
Údaje sú v korunách.
Kto chodieva do Papierničky?
Chodievali tam exposlanci Ľubomír Dzurák, SDĽ, Viliam Sopko, SDĽ, Ivan Gašparovič, HZDS, Jozef Migaš, SDĽ, Peter Bohunický, SDĽ, Vladimír Palko, KDH, Marián Andel, SNS a nezávislý, Jana Halušková, SDĽ, Rastislav Šepták, SNS, Augustín Marián Húska, HZDS, Eva Slavkofská, SNS, Juraj Ševc, DÚ, Tibor Šagát, SDKÚ. Stále tam chodieva Árpád Duka-Zólyomi, SMK, Pavol Prokopovič, SDKÚ, František Mikloško, KDH, Július Brocka, KDH, a ďalší. Prvýkrát po piatich rokoch poslancovania tam ide Tomáš Galbavý, SDKÚ, rovnako prvýkrát tam ako noví poslanci idú Jozef Banáš, ANO, a Jana Laššáková, Smer. V parlamente je teraz mnoho nových tvárí, je preto možné, že bude aj v Papierničke menej politikov. Závisí od toho, či tam pôjdu toto leto staré tváre z KSS. V každom prípade sa osadenstvo obmení. Nepredpokladá sa však, že by tam šli šetriť svoje peniaze podnikateľské tváre z ANO a zo Smeru.
Autor: edi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.