rámci mierovej misie Iracká sloboda do Iraku. Ako povedal Šimko, ide o jednu z najvýznamnejších a zároveň najzložitejších zahraničných misií, akej sa kedy slovenskí vojaci zúčastnili.
"V súčinnosti s Poliakmi, ktorí budú celému kontingentu veliť, sme prijali všetky opatrenia smerujúce k vašej bezpečnosti," ubezpečil vojakov a ich rodiny Šimko. "Pôsobenie ženijnej roty bude v pravom zmysle slova aj obrana našej vlasti," dodal.
Úlohou ženistov, ktorí sú súčasťou kontingentu s vyše 9 tisíc vojakmi z 21 krajín, bude najmä likvidácia mín, munície a zbraní. Práve toto zameranie podľa veliteľa ženistov Ondřeja Novosada výrazne Irackú slobodu odlišuje od iných mierových misií. Novosad je skúsený veliteľ, ktorý okrem iných rozbiehal misiu v Kosove. Kvôli mimoriadnej náročnosti a nebezpečnosti misie bol do jednotky prísny výber, takže momentálne ju tvoria takmer výhradne vojaci, ktorí už prešli skúškami z iných podobných misií.
Slovenskí ženisti budú operovať na juhu Iraku, v okolí Babylonu. Presné miesto pobytu však zatiaľ nie je známe. Vyslaniu jednotky predchádzal dôkladný prieskum situácie a vyhodnocovanie informácií o lokalite, kde budú ženisti pôsobiť. Podľa Novosada je sice v Iraku napätá situácia, ale v provincii Bábil "je o niečo pokojnejšia".
Vojaci odletia do Iraku v dvoch etapách koncom júla. Spolu so ženistami do Iraku slovenská armáda dopraví aj dva najnovšie typy odmínovacích kompletov Božena a dva tanky. Ich odchod sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia.
"Prijali sme množstvo opatrení na odstránenie možných rizík, vrátane primeranej ochrany rodinných príslušníkov," konštatoval Novosad.
Účasť na misii Iracká sloboda schválila vláda v júni a daňových poplatníkov bude stáť približne 300 miliónov korún. Misia je zatiaľ plánovaná na šesť mesiacov a je pokračovaním
predchádzajúcej operácie Trvalá sloboda v Kuvajte.
Slovenská armáda momentálne pôsobí v 13 mierových misiách, kde poskytla asi 800 vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.