problematické, povedal v sobotu v Ríme taliansky minister vnútra Giuseppe Pisanu. Spoločnú ochranu vonkajších hraníc únie navrhla už dávnejšie Európska komisia.
Slovensku sa však táto myšlienka podľa nedávnych vyjadrení jeho politikov príliš nepáči - na hraniciach s Ukrajinou by radi videli slovenských pohraničníkov, ale s finančným zabezpečením z rozpočtu únie. "Nové hranice sa ukazujú ako problém čo sa týka pašovania drog, zbraní a ľudí. Keď si vezmeme napríklad Bulharsko, nemôžeme veriť, že je schopné kontrolovať hranice tak ako Nemecko. Nemali by sme ich nechať (pri ochrane hraníc) samotných," povedal Pisanu bruselským novinárom na stretnutí v Ríme.
Talianske predsedníctvo bude podľa neho prikladať veľký význam projektu spoločnej ochrany hraníc EÚ. Jeho úlohou bude sfunkčniť operačnú jednotku (agentúru) pre integrovanú správu hraníc a dosiahnuť rovnomerné rozdelenie nákladov na ochranu hraníc. "Vonkajšie hranice EÚ sú spoločné európske hranice, z právneho aj praktického hľadiska," argumentoval minister Pisanu. Pripomenul, že na územie únie ročne prichádza okolo pol milióna nelegálnych prisťahovalcov. Rím je odhodlaný zintenzívniť boj proti nelegálnej migrácii, okrem iného aj posilnením spolupráce s krajinami pôvodu utečencov. Taliansko v tejto súvislosti podporuje návrh EK zaviesť do cestovných dokladov únie (pasy, víza, povolenia k pobytu) biometrické identifikačné údaje, najmä odtlačky prstov. Medzi členskými štátmi EÚ existuje v tejto otázke konsenzus, povedal Pisanu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.