šéfredaktor Kajhánu
Článok vyšiel v čase zvýšeného úsilia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) - agentúry OSN - primäť Irán k podpísaniu dodatočného protokolu, ktorý by inšpektorom umožnil vykonávať rozsiahlejšie a vopred neavizované inšpekcie iránskych jadrových zariadení. Šariátmadári sa vyslovil proti podpísaniu dodatočného protokolu, keďže inšpektori by mohli iránske zariadenia kontrolovať aj na základe nepodložených informácií. "Všetky citlivé a strategické centrá krajiny by boli vydané na milosť a nemilosť inšpektorov a nebolo by žiadneho bezpečného miesta," uviedol.
Šéfredaktor načrtol paralelu so situáciou v Iraku, kde Američania počas vojny v Zálive v roku 1991 nezaútočili na Bagdad. Keďže poznali vojenskú silu Iraku a aby sa vyhli stratám na svojej strane nezaútočili, ale zavedením režimu inšpekcií a bombardovaním irackých vojenských centier Irak oslabili. Ako dodal, USA chcú "irackú skúsenosť" zopakovať aj v Iráne. Neodstúpenie od NPT "sa rovná prijatiu konšpirácie Spojených štátov a ich spojencov, ktoré by malo za následok nenapraviteľné škody," uvádza sa v úvodníku.
Generálny riaditeľ MAAE Mohamed El-Baradei a iránski predstavitelia v stredu v Teheráne oznámili, že sa dohodli na spolupráci s cieľom prekonať prekážky, ktoré bránia podpísaniu dodatočného protokolu. USA Irán obviňujú zo snáh využiť svoj civilný jadrový program ako zásterku pre vojenský program s cieľom vyvinúť atómovú zbraň. Izraelský minister zahraničných vecí Silvan Šalom v piatok počas návštevy v Ríme varoval, že Irán by mohol jadrovú zbraň vyvinúť do roku 2006. Ak by k tomu došlo, mohla by byť ohrozená stabilita celého sveta, dodal Šalom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.