parlament. Slovensku hrozí medzinárodný škandál, ak by Ústavný súd povedal, že zmluva bola uzatvorená v rozpore so slovenskou legislatívou.
Ústavný právnik Peter Kresák povedal, že navonok by zmluva Slovenskú republiku zaväzovala, ale "veľký problém by bol, ako s ňou nakladať vnútroštátne".
Podľa Kresáka sa doposiaľ takáto situácia nevyskytla. Bolo by preto správne, keby o veci rozhodol Ústavný súd. Na súd sa môže obrátiť vláda, prezident alebo aj parlament, ak je vec sporná.
V tejto chvíli však vláda nemôže požiadať Ústavný súd o rozhodnutie. "Ešte nie sú splnené podmienky na začatie konania o výklad ústavy. Ak by parlament prijal uznesenie, kde by vyjadril názor, že ide o prezidentskú zmluvu, potom by existoval spor medzi dvomi ústavnými orgánmi," hovorí minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Keby sa prezident rozhodol, že zmluvu nepodpíše, lebo si myslí, že vyžaduje súhlas parlamentu, tiež by vznikol spor a bolo by možné vec riešiť na Ústavnom súde. Kancelária prezidenta od piatka zmluvu posudzuje, jej stanovisko zatiaľ nie je známe.
Predseda poslaneckej snemovne Pavol Hrušovský rešpektuje stanovisko vlády, ktorým zmluvu odsúhlasila.
"Nerobil by som z toho hystériu," povedal.
Domnieva sa, že rozdielne názory si treba vydiskutovať nie v politickom, ale odbornom prostredí a "nerobiť z takej vážnej zmluvy ľahký problém".
Hovorca premiéra Martin Maruška povedal, že zmluvu podpíšu štandardným spôsobom. Najskôr sa k nej vyjadrí Vatikán a po jeho súhlase sa stanoví konkrétny termín podpisu. Zmluvu by mal podpísať premiér Mikuláš Dzurinda alebo minister školstva Martin Fronc.
Vláda sa pred týždňom priklonila k stanovisku ministerstva zahraničia, že súhlas parlamentu nie je potrebný. V pripomienkovom konaní sa však dve ministerstvá - spravodlivosti a financií odvolávali na ústavu, podľa ktorej sa pri medzinárodných zmluvách, ktoré "zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb", vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady.
Lipšic preto nevylúčil možnosť "vstúpiť" do príslušného článku ústavy, aby jeho výklad bol jednoznačný.
Parlament má v septembri rokovať o návrhu šéfa Smeru Roberta Fica o uznesení k Vatikánskej zmluve, aby všetky zmeny a doplnky k zmluve podliehali súhlasu parlamentu a aby vláda zrušila svoje uznesenie k zmluve o katolíckej výchove a vzdelávaní.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos včera povedal, že nie je dôvod prijímať Ficovo uznesenie, poslankyňa Petra Masácová z SDKÚ podotkla, že hystéria, ktorú vyvolávajú niektoré strany, nie je namieste.
"Sloboda rozhodovania rodičov zostane zachovaná, budú si môcť vybrať, ako bude ich dieťa vzdelávané," dodala.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.