Južná Kórea nemá dôkazy, že KĽDR spracovala vyhorené jadrové palivo
Soul (TASR) - Južná Kórea nemá "žiaden vedecký dôkaz", že severný sused spracoval všetky svoje vyhorené články jadrového paliva. včera to vyhlásil zahraničnopolitický poradca juhokórejského prezidenta Ro Mu-hjona.
"Momentálne nemôžeme potvrdiť nič," povedal na stretnutí prezidentských tajomníkov poradca Ban Kchi-moon podľa zápisu zverejneného Roovou kanceláriou. Banovmu vyhláseniu v nedeľu predchádzala správa juhokórejskej agentúry Jonhap, ktorá - citujúc bývalého predstaviteľa miestnej tajnej služby - oznámila, že severokórejskí diplomati pôsobiaci pri OSN americkým predstaviteľom oznámili, že Pchjongjang v júni ukončil spracúvanie vyhorených článkov, o ktoré môže rozšíriť predpokladaný nukleárny arzenál.
Nemecku údajne nehrozia teroristické útoky
Berlín (TASR) - Po najnovších teroristických vyhrážkach proti Spojeným štátom americkým sú nemecké bezpečnostné úrady presvedčené, že Nemecku v súčasnosti nehrozí nebezpečenstvo útokov.
Nemecké úrady zatiaľ nedisponujú takými informáciami, že by neznáma skupina ozbrojených islamistov, alebo členov teroristickej siete al-Káida plánovala útoky v krajine. Uviedol včera jeden z hovorcov spolkového ministerstva vnútra v Berlíne. Preto v súčasnosti nehrozí Nemecku akútne nebezpečenstvo a ani nie je zvýšená pohotovosť. Zvýšená bezpečnosť je venovaná len izraelským, britským a americkým objektom a zariadeniam a to najmä v hlavnom meste.
Bavorské úrady zakázali spomienku na Rudolfa Hessa
Wunsiedel (TASR) - Úrady v severobavorskom Wunsiedeli zakázali spomienkovú demonštráciu pravicových radikálov pri príležitosti úmrtia zástupcu Adolfa Hitlera v NSDAP Rudolfa Hessa. Podujatie sa malo uskutočniť v tomto meste, kde je Hess pochovaný, 16. augusta. O zákaze informoval včera starosta mesta Peter Seisser, s tým že ide o pravicovoradikálnu akciu oslavujúcu nacionálny socializmus a teda je v rozpore s nemeckou ústavou.
Hitlerov dlhoročný najbližší spolupracovník spáchal samovraždu 17. augusta 1987 vo veku 93 rokov ako posledný väznený vojnový zločinec v spojeneckom väzení v berlínskom Spandau. Hess vošiel do dejín v roku 1941 na začiatku druhej svetovej vojny svojim špekulatívnym a kontroverzným preletom do Británie, kde sa údajne snažil vyjednať separátny mier. Briti ho uväznili a v roku 1946 vydali súdu pre vojnové zločiny v Norimbergu, kde bol odsúdený na doživotie. Od roku 1966 bol posledným väzňom v Spandau.
Poprava za úverové podvody 200 miliónov dolárov
Hanoj (TASR) - Vo Vietname popravili obchodníka a bankára za účasť na úverovom podvode v objeme 200 miliónov dolárov. Ako včera oznámili štátne médiá, popravná čata dvojicu zastrelila v piatok v Hočiminovom meste.
Obchodníka Tang Minh Phunga (47) a 60-ročného bankára Pham Nhat Honga popravili po tom, čo prezident Tran Duc Luong v máji zamietol ich žiadosť o udelenie milosti. Dvojicu popravených, spolu s ďalšími troma osobami, uznali vinnými z falšovania kontraktov a nadhodnotenia majetku, čo od roku 1993 využívali pri získavaní štátnych pôžičiek.
Najhoršie násilie v Kašmíre si vyžiadalo 21 obetí
Šrínagar (TASR) - Najmenej 21 osôb, vrátane piatich vojakov a 12 moslimských povstalcov, prišlo o život v uplynulých 24 hodinách v indickej časti Kašmíru. Ide o najhoršie násilnosti v nepokojnom himalájskom regióne za posledné mesiace a najvyšší počet obetí na životoch za jediný deň od začiatku zlepšovania vzťahov medzi Indiou a Pakistanom v apríli.
Podľa polície zahynuli včeras dvaja vojaci po tom, ako ozbrojenci prepadli armádnu hliadku blízko pakistanskej hranice v okrese Kupvara. Ďalšieho vojaka extrémisti zabili v centre Šrínagaru, letnej metropoly indického štátu Džammú a Kašmír. K útokom sa neprihlásila žiadna zo skupín bojujúcich proti indickej vláde v regióne. Na iných miestach indického Kašmíru si prestrelky vyžiadali životy 12 radikálov, dvoch vojakov a štyroch civilistov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.