brigádnikovi a musí byť doručené do vlastných rúk. Ústne formy dohody sú neplatné. Môžu byť síce výhodou pri vyplácaní, ale aj vážnou nevýhodou v prípade zranení, ochorení a nehôd, ktoré vznikli pri výkone práce.
Skôr, než dohodu podpíšete, pozorne si ju prečítajte, aby ste vedeli o možných špecifikách úlohy. Uvedená musí byť dohodnutá práca, rozsah pracovného času, doba, na ktorú sa dohoda uzatvára a odmena za vykonanú prácu, ktorá je buď úkolová alebo časová.
Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára vtedy, ak predpokladaný rozsah práce nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Podpísaná by mala byť najneskôr jeden deň pred začiatkom výkonu práce. Odmena je splatná po dokončení a odovzdaní práce, prípadne po vykonaní určitej časti práce. Ak výkon nezodpovedá dohode, zamestnávateľ môže odmenu primerane znížiť.
Dohodu o brigádnickej práci študentov uzatvára zamestnávateľ so študentom (je dobré mať platné potvrdenie o návšteve školy - pozn. red.) aj do rozsahu 100 hodín v kalendárnom roku a to na dobu určitú aj neurčitú. Týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť v priemere polovicu riadneho týždenného pracovného času. Pracovná pohotovosť sa do tohto času nezapočítava. Dohoda môže obsahovať spôsob zrušenia. Ak skončenie pracovného pomeru nevyplýva z dohody, možno ho ukončiť dohodou oboch strán ku konkrétnemu dňu. Ak je skončenie jednostranné a bez udania dôvodu, potom dňom doručenia písomnej výpovede začína plynúť 15-denná výpovedná doba.
V prípade, že vám prácu sprostredkovala pracovná agentúra, podpisujete dohodu s ňou. Ak na dohodnutú prácu nenastúpite, sprostredkovateľ má právo vymáhať pokutu, ktorej výška je približne rovnaká, ako výška odmeny za jednu pracovnú zmenu. Poplatok za registráciu niekde zrážajú z prvej odmeny, inde platíte v hotovosti pri zaregistrovaní. Odmeny sa vyplácajú vo vopred určenom čase na občiansky preukaz alebo preukaz brigádnického centra. Zarobené peniažky môžete dostať aj poštovou poukážkou alebo na osobný účet.
Ak ste ešte nemali 18 rokov, o všetkom, čo súvisí s vaším brigádovaním, musia byť informovaní rodičia. Pre mladistvých je zakázaná práca nadčas, nočná práca a pracovná pohotovosť. Výnimočne môžu mladiství nad 16 rokov vykonávať nočnú prácu nepresahujúcu jednu hodinu, ak je to potrebné na ich výchovu na povolanie. (Nočná práca trvá od 22.00 do 6.00 - pozn. red.) Do osemnástky nemožno pracovať pod zemou pri ťažbe nerastov, pri razení tunelov a štôlní, zakázané sú aj práce pre tento vek neprimerané, nebezpečné alebo zdraviu škodlivé.
Od dohody môže odstúpiť každá strana v prípade, že neboli dodržané dohodnuté podmienky. Ak vám pri tom vznikne škoda, zamestnávateľ je povinný ju uhradiť, ak vznikne škoda jemu, zaplatíte ju vy.
So zabezpečením stravovania je to rôzne, pred nástupom na brigádu sa o tomto informujte. Veľké firmy väčšinou zabezpečia buď stravu alebo stravné lístky.
O dane a odvody z odmeny sa zvyčajne stará zamestnávateľ. Ak u jedného zamestnávateľa zarobíte mesačne do 4.000, za kalendárny rok do 90.000, odvádzate 10-percentnú daň, ktorá je zaplatením vysporiadaná a v tomto prípade si už daňové priznanie nepodávate. Ak je mesačná odmena viac ako 4.000 a menej ako 10.000, na daňovom úrade môžete do 15. februára 2004 požiadať o odpočítanie nezdaniteľného základu 3230 korún na mesiac, teda za rok je to 38.760 Sk. Daňové priznanie si musíte podať vtedy, ak ste za rok zarobili viac ako 10.000.
A ešte malá rada na záver: keď budete žiadať o prijatie do riadneho zamestnania, v životopise môžete spomenúť všetky brigády a príležitostné práce, ktoré s požadovaným zamestnaním súvisia. Budúcemu zamestnávateľovi to naznačuje rozsah vašich skúseností.
Autor: Lucia VAĽOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.