Európskej menovej únie (EMÚ), ktorú má dnes schváliť slovenská vláda. Novinárom to včera v Bruseli povedal vicepremiér a minister financií SR Ivan Mikloš (na snímke), ktorý sa zúčastnil na zasadnutí ministrov financií EÚ.
Vláda dnes príjme aj druhý kľúčový ekonomický materiál v príprave na členstvo v únii - tzv. predvstupový ekonomický program (PEP). V polovici augusta majú budúce členské štáty odovzdať tieto programy do Bruselu, aby ich posúdila Európska komisia. Slovenský PEP obsahuje ambiciózne ciele. Za predpokladu pokračovania v reformách má podľa neho Slovensko do roku 2006 dosiahnuť ekonomický rast 5 percent, znížiť infláciu pod 3 percentá, deficit verejných financií na 3 percentá HDP, deficit bežného účtu pod 5 percent HDP, udržať zahraničnú zadlženosť pod 50 percent, znížiť nezamestnanosť na 16 až 16,5 percenta. "Sú to pomerne výrazné a pozitívne výsledky, samozrejme za predpokladu pokračovania v reformách, vo fiškálnej stabilizácii," povedal Mikloš.
Otvorenou otázkou ostáva podľa neho deficit verejných financií z pohľadu fiškálnych nákladov dôchodkovej reformy. Podľa Mikloša je dodnes nejasné, či sa tieto náklady majú započítavať do deficitu. "Zdá sa, že to tak bude. Potom by to znamenalo istú revíziu toho záväzku - 3 percentá HDP, ale predpokladám, že nie viac ako ročné oneskorenie splnenia tohto maastrichtského kritéria," povedal Mikloš.
Aj preto druhý materiál - stratégia vstupu SR do EMÚ hovorí o časovom horizonte 2008 až 2009. Prvým technicky možným termínom pre pripojenie sa k euru je 1. januára 2007, pretože nové krajiny musia stráviť najmenej dva roky v európskom výmennom mechanizme ERM-2. Slovensko predpokladá splnenie maastrichtských kritérií v roku 2006, potom vstúpi do ERM-2, takže najskorší možný termín pre zavedenie eura vychádza na rok 2008. "Kvôli nejasnosti okolo dôchodkovej reforme hovoríme o rokoch 2008 až 2009," vysvetlil minister financií. Z viacerých analýz podľa neho vyplynulo, že do eurozóny je výhodné vstúpiť "čo najskôr vtedy, keď sú udržateľným spôsobom splnené maastrichtské kritériá". "Ten výraz udržateľným spôsobom je tam kľúčový a jeho nevyhnutným predpokladom je uskutočňovať reformy obsiahnuté v programovom vyhlásení vlády," zdôraznil Mikloš.
Slovenský vicepremiér je presvedčený, že pravidlá Paktu stability a rastu EÚ by sa nemali zmierňovať. Reagoval tak na pondelkový návrh francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, podľa ktorého by bolo potrebné pakt zmierniť a uplatňovať flexibilnejšie. Podobne odmietavo ako Mikloš reagovali aj ďalší ministri financií EÚ. "Naša pozícia by mala byť proti akémukoľvek zmäkčovaniu, pretože to môže naozaj ohrozovať jednotný trh, jednotnú menu a najmä napĺňanie zámerov lisabonskej stratégie," povedal včera Mikloš.
Ako uviedol taliansky minister Giulio Tremonti, "pakt je flexibilný nástroj, ktorý aj za terajších podmienok dokáže ponúknuť rast a stabilitu". Chirac v pondelok v televíznom interview povedal, že nejde o zásadnú zmenu paktu. Ministri financií by však mali navrhnúť formy a spôsoby zmiernenia pravidiel ako i mimoriadne podmienky pre niektoré krajiny. Francúzsko spolu s Nemeckom má spomedzi členských krajín najväčšie problémy s plnením podmienok paktu stability, najmä s rešpektovaním rozpočtového deficitu pod 3 percentá HDP. Nemecko však Chiracovu výzvu nepodporilo a je za zachovanie paktu stability.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.