59, Košice a Slavomíra Baľu, Sídlisko 1. mája, E - 1, Vranov, ktorým k výhre blahoželáme.
Vodné dielo Domaša bolo vybudované v povodí Bodrogu na toku Ondavy v rokoch 1962 - 1967 ako súčasť vodohospodárskych úprav na Východoslovenskej nížine. Jeho účelom bola akumulácia vody pri vyšších prietokoch okrem nich aj na priemyselné využitie, na riedenie odpadových vôd z Bukózy Vranov, na energetické využitie, na zavlažovanie až 17 tisíc hektárovej plochy v oblasti pod vodným dielom, na chov rýb a na rekreáciu a šport. Vodné dielo pozostáva z hlavnej nádrže Veľká Domaša a vyrovnávacej nádrže Malá Domaša.
Celkový objem Veľkej Domaše je 172,5 mil. m3 a Malej Domaše 0,541 mil. m3. Hlavné objekty Veľkej Domaše tvorí hrádza nádrže so združeným vtákovým objektom, bočným bezpečnostným priepadom a vodnou elektrárňou a hlavný objekt vyrovnávacej nádrže Malá Domaša tvorí dvojpoľová betónová hať, na ktorú po oboch stranách nadväzuje senná hrádza. Výstavba Domaše si vyžiadala aj presídlenie obcí Veľká Domaša, Dobrá, Trepec, Kelča, Valkov, Petejovce a čiastočne Bžany a Turany, preložka cesty z Vranova do Stropkova, elektrických a telefónnych vedení popri štátnej ceste. Na ochranu pamiatkovo vzácnych kostolov v Kelši a Bžanoch vybudovali ochranné hrádze. Obce aj cesta poľnohospodárska pôda o ploche 1100 hektárov a lesná pôda o ploche asi 300 hektárov boli zatopené.
Akumulačná nádrž vznikla zatopením Ondavy od hrádze Veľká Domaša až po obec Turany. Vyrovnávacia nádrž Malá Domaša je pri obci Slovenská Kajňa a slúži na zadržanie zvýšeného prítoku vody počas špičkovej prevádzky vodnej nádrže Veľká Domaša a pomocou hate zabezpečuje jej vyrovnaný odtok do koryta Ondavy pod hrádkom.
Do utorka 22. júla posielajte odpovede na fotohádanku číslo 76: Ktorej vodnej nádrži na východnom Slovensku začali hovoriť "slovenské more"? a) Ružínu, b) Zemplínskej Šírave.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.