lietadiel malo obohatiť aj nadzvukové dopravné lietadlo Concorde, ktoré končí svoju aktívnu činnosť v leteckých spoločnostiach Air France a British Airways. "Francúzi vyradili 29 týchto lietadiel. Pri návšteve nášho pána prezidenta vo Francúzsku dostal od pána Chiraca prísľub, že jedno Concorde bude pre nás", citujeme riaditeľa Slovenského technického múzea E.Labaniča.
No, nevieme, čo francúzsky prezident sľúbil slovenskému prezidentovi, ale zdá sa, že karty či vlastne lietadlá Concorde sú rozdané. Je síce celkom možné, že nejaký ten Concorde by sa nám aj ušiel, ale to by skutočne museli Francúzi vyraďovať 29 týchto lietadiel. Skutočnosť je ale taká, že francúzska letecká spoločnosť Air France vyradila zo svojich služieb ostatných 5, slovom päť, lietadiel Concorde. No a tie, pokiaľ sa môžeme spoľahnúť na zahraničné zdroje, už majú svojich "odberateľov". Pozrime sa teda, kde všade sa na tieto unikátne lietadlá budeme môcť pozrieť. Concorde s registráciou F-BVFA (výrobné číslo 205), ktorý bol ako prvý supersonik dodaný Air France v decembri 1975, skončil svoj letecký život pristatím na letisku vo Washingtone, kde sa stane súčasťou novej expozície Národného múzea letectva a kozmonautiky. Možno spomenúť, že tento Concorde (na snímkach) nalietal 17 824 hodín a vykonal 6 967 pristatí. Lietadlo so značkou F-BTSD sa stane súčasťou Múzea letectva a kozmonautiky na parížskom letisku Le Bourget. Tretie lietadlo, F-BVFB, sa dostalo do expozície Múzea automobilov a techniky v nemeckom Sinsheime, kde je už vystavený aj ruský proťajšok Concorde nadzvukový Tupolev Tu-144. Posledným odpočinkom stroja F-BVFC bude vznikajúce múzeum v Toulouse, kde sídli firma Airbus a kde sa predtým robila konečná montáž francúzskych Concorde (britské sa montovali vo Filtone).
Spomeňme len veľmi stručne históriu nadzvukového dopravného lietadla Concorde. Oficiálne sa vývoj tohto lietadla začal podpísaním medzivládnej dohody medzi Francúzskom a Veľkou Britániou, a to 29. novembra 1962, teda pred vyše 40 rokmi. Prvý let prvého prototypu sa uskutočnil 2. marca 1969. Po veľmi náročnom skúšobnom programe, ktorého sa zúčastnili dva prototypy a dve predsériové lietadlá, bol Concorde 21. januára 1976 slávnostné nasadený do pravidelnej leteckej dopravy. Spoločnosť Air France začala s Comcorde lietať cez Dakar do Rio de Janeiro. British Airways z Londýna do Bahrajnu. Nádeje na rozšírenie nadzvukovej leteckej dopravy sa však nenaplnili (najmä z ekonomických dôvodov) a v ostatných rokoch lietal Concorde už len z Paríža a Londýna do New Yorku. Pôvodne mali Concorde lietať až do roku 2007, ale po tragickej nehode jedného lietadla v júli 2000 (po štarte z parížskeho letiska) a následnom obnovení prevádzky veľmi klesol záujem o cestovanie týmto lietadlom, takže obe spomenuté spoločnosti sa rozhodli ukončiť pravidelnú dopravu týmito strojmi. Concorde je štvormotorové lietadlo s rozpätím krídiel 25,55 m a dĺžkou 62,10 m. Lietadlo lieta vo výške 15 až 18 kilometrov rýchlosťou M2, čo je dvojnásobok rýchlosti zvuku. Maximálna vzletová hmotnosť je 185 ton, do palivových nádrží sa vojde temer 120 000 litrov paliva. Mimochodom, okrem dvoch prototypov a dvoch predsériových strojov sa vyrobilo 16 sériových lietadiel dokopy teda lietalo 20 nadzvukových lietadiel Concorde (desať britských a desať francúzskych). To asi francúzsky prezident Chirac nevedel, keď nám vraj sľúbil jeden z 29 vyraďovaných strojov alebo, že by bola chyba niekde inde...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.