smrti tak pozostalí dostanú celú sumu, ktorú si počas svojho produktívneho života poistenec našetril. Dôchodkové úspory môžu v niektorých prípadoch prekročiť milión korún.
Minister práce Ľudovít Kaník včera informoval, že nárok na dedičstvo nemusí zaniknúť ani vtedy, keď poistenec zomrie až počas poberania dôchodku, teda keď si už prestal šetriť v dôchodkovej sporiteľni. "Nový zákon zavádza programový výber. Poistenec si teda nebude musieť z penzijného účtu vybrať celú sumu, ale len jej časť, ktorá mu postačí na zakúpenie anuity v životnej poisťovni na úrovni minimálne 1,2-násobku životného minima. Zvyšné úspory sa budú dať ďalej dediť," vyhlásil minister.
Ľudia budú mať pri dôchodkovom sporení na výber nielen správcovskú spoločnosť, ale aj druh penzijného fondu, kde bude správca ich úspory investovať. Každý správca bude môcť spravovať tri fondy. Rozdiely medzi nimi budú v spôsobe ďalšieho investovania úspor ľudí. Fondy sa tak budú deliť od progresívneho až po konzervatívny v závislosti od toho, do akých oblastí budú investovať. Progresívny fond sa bude zameriavať na obchody s vyššou mierou rizika, ale aj s možnosťou vyššieho zhodnotenia úspor. Naopak výnosy v konzervatívnom fonde budú nižšie, ale sporiteľ bude mať pri nich vyššiu šancu, že hodnota jeho portfólia neklesne.
Ak by si pracujúci počas svojho produktívneho života nedokázal našetriť na minimálny dôchodok vo výške 1,2-násobku životného minima, štát mu ho bude garantovať. O minimálny dôchodok tak neprídu ani tí, ktorí pri výbere dôchodkovej správcovskej spoločnosti natrafia na firmu, ktorá neskôr ohlási krach.
K sprenevere dôchodkových úspor by podľa reformátorov nemalo dôjsť, keďže peniaze ľudí budú uložené na účte depozitára, ktorým môže byť len renomovaná banka.
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.