predstavil zákon, ktorý odštartuje dôchodkovú reformu tým, že do systému zavedie druhý, kapitalizačný pilier. "Zákon realizuje všetky myšlienky penzijnej reformy," vyhlásil Kaník.
Vstup do zreformovaného kombinovaného dôchodkového systému bude dobrovoľný. Povinne si šetriť na vlastný dôchodok v penzijných fondoch budú musieť len živnostníci a tí, ktorí začnú na trh práce prichádzať po spustení reformy, teda dnešní študenti. Všetci, ktorí sa do reformy zapoja, budú v starobe dostávať viaczložkové dôchodky.
Desať percent z hrubej mzdy bude zamestnávateľ každý mesiac posielať nie štátu ako doteraz, ale dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorú si vyberie každý poistenec sám. Správca účtu bude úspory ľudí zhodnocovať v penzijných fondoch na finančných trhoch. Ak niekto nebude so svojím správcom či fondom spokojný, môže ho po šiestich mesiacoch zmeniť.
Kto sa do reformy zapojí už v mladom veku, bude v starobe dostávať dôchodok vyšší ako bola polovica jeho platu počas produktívneho života. "Môžeme očakávať, že nový pilier bude vytvárať 30 až 35 percent náhrady mzdy. Spolu s pôvodným pilierom (ktorý bude mať v systéme stále polovičnú váhu), to bude 53 až 58 percent," avizuje Kaník. "Tieto odhady boli vytvárané pri konzervatívnych očakávaniach vývoja na finančných trhoch," podotkol.
Nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne aj z vlastného penzijného účtu bude vznikať súčasne, pripomenul jeden z tvorcov reformy Marek Lendacký. Nebude sa pritom hľadieť na dôchodkový vek, ale na to, či "vypočítaný dôchodok dosahuje aspoň 1,2-násobok životného minima", dodal Lendacký. Potom si budú môcť pracujúci svoje peniaze nasporené v súkromných fondoch vybrať a kúpiť si v životnej poisťovni doživotne vyplácanú anuitu.
Popri zreformovanom penzijnom systéme bude ďalej fungovať aj dobrovoľné pripoistenie. Doteraz štát daňovo zvýhodňoval len pripoistenie sa v doplnkových dôchodkových poisteniach, po novom budú zvýhodnené aj iné formy poistenia sa do budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.