dôsledne došetriť.
Prezident Rudolf Schuster o odpočúvaní vyhlásil, že ide o "metódy pripomínajúce mafie a nie slobodný štát". Predseda parlamentu Pavol Hrušovský dodal, že bude trvať na tom, aby "Generálna prokuratúra, alebo, ak to bude potrebné, aj ministerstvo vnútra, opäť vstúpili do tejto kauzy a pokračovali vo vyšetrovaní".
"Tvrdo a nekompromisne som vždy odsudzoval takéto mafiánske praktiky a flagrantné porušovanie zákonov," povedal premiér Mikuláš Dzurinda.
Napriek jeho tvrdým slovám však vládni politici na správu o odpočúvaní reagovali až na výzvy médii. Dzurinda sa ku kauze celý víkend odmietal vyjadriť a prvú reakciu poskytol až v utorok.
Nekonal parlamentný výbor na kontrolu činnosti SIS, nezasadala ani Bezpečnostná rada štátu, ani koaličná rada. Najbližšie zasadnutie Bezpečnostnej rady štátu síce bude o odpočúvaní, ale najskôr v auguste.
Viacerí koaliční politici sú presvedčení, že Dzurinda mal urobiť viac.
"Keď sa niekto prediera na lyžiarskom svahu, tak premiér zvoláva lídrov, ale nelegálne odpočúvanie je oveľa väčší dôvod zvolávať koaličných partnerov," povedal predseda poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner.
Narážal tým na udalosť z konca minulého roka, keď Dzurinda videl, ako sa v rade na lyžiarsky vlek strkal údajný boss podsvetia Mikuláš Černák.
Dzurinda namieta, že v prípade odpočúvania "úrady konajú".
"Tvárime sa, ako keby odpočúvanie bolo bežnou záležitosťou, ktorú majú riešiť len špeciálne zložky," tvrdí Lintner.
Aj predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos považuje Dzurindovu reakciu za neskorú. "Kroky, ktoré sa mali urobiť, sa neurobili." Podľa neho mala určite zasadnúť Rada bezpečnosti štátu.
Do kauzy odpočúvania sa včera zapojil aj predseda opozičného Smeru Robert Fico. Tvrdí, že premiér Dzurinda, minister vnútra Vladimír Palko aj šéf SIS buď zneužívajú tajnú službu na politické ciele, alebo o jej zneužívaní vedia a kryjú podozrivých.
Dzurinda odpovedal: "Pán Fico je trápny."
MICHAL FRIŠ, IGOR STUPŇAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.