prvok," povedal včera v rozhovore pre SME Ján Langoš, niekdajší federálny minister vnútra.
Na vzniku SIS sa podľa neho podieľali policajti, ktorí pracovali v kriminálke, pracovali v prostredí podsvetia s kompromitujúcimi materiálmi, s úplatkami. "Podľa môjho názoru zrejme tieto metódy vniesli do tajnej služby, ktorá musí pracovať v zásade s inými, inteligentnými prostriedkami," povedal.
Ďalší riaditelia SIS podľa Langoša tieto metódy len prevzali a neboli schopní s tým nič urobiť. "Nie je to však len odpočúvanie, sú to aj iné veci," upozornil.
Langoš je presvedčený, že bývalí príslušníci ŠtB v tajnej službe nemajú čo robiť. Upozorňuje, že ich praktikami sa mohli nechať stiahnuť aj mladí. Myslí si, že v SIS vznikli skupiny, ktoré pracujú na vlastnú päsť a vedenie ich nedokáže kontrolovať. Tvrdí, že už v roku 1998 žiadal, aby po voľbách bola SIS rozpustená a aby vznikla nová tajná služba.
Minister Langoš zriadil v roku 1990 Federálnu informačnú službu, ktorá sa v roku 1991 zmenila na Federálnu bezpečnostnú informačnú službu (FBIS). Jej šéfom na Slovensku bol Vladimír Palko. V jednom z rozhovorov pre SME Palko aj Langoš tvrdili, že to bola jediná kontrarozviedka po novembri, v ktorej príslušníci ŠtB neboli.
"Aspoň na Slovensku FBIS tvorili úplne noví ľudia, bez príslušníkov ŠtB, až na úplné výnimky," povedal Palko.
"FBIS bola bez eštebákov," súhlasí Langoš. V roku 1993 Mečiar založil novú tajnú službu, jej riaditeľom sa stal Vladimír Mitro.
"SIS sa stala príležitosťou pre návrat niektorých príslušníkov ŠtB," povedal vtedy Palko.
Trend oživovania eštebákov v SIS sa podľa neho posilnil najmä v roku 1995, keď sa riaditeľom SIS stal Ivan Lexa, v zoznamoch ŠtB vedený ako dôverník. Do SIS prichádzali aj ďalší bývalí vysokí funkcionári ŠtB.
"Napríklad Budaváry, ktorý bol vysokým funkcionárom kontrarozviedky. Gejza Valient - pred novembrom šéf sledovačky ŠtB - bol v SIS šéfom sledovačky tiež."
Hovorca SIS Vladimír Šimko v televízii TA3 tento týždeň oznámil, že koncom júna skončila v SIS svoju prácu "veľmi veľká skupina" príslušníkov bývalej ŠtB. Až 70 percent z nich bolo zaradených na úseku technickej sekcie.
Mirka KERNOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.