aj politológ Miroslav Kusý a poslanec Národnej rady SR za Alianciu nového občana (ANO) Jozef Banáš. Vyplýva to z materiálu, ktorý včera TASR poskytol Michal Petráš z bratislavskej kancelárie Nadácie Friedricha Eberta.
"V priebehu 20. storočia bolo na základe etnického pôvodu, národnostného cítenia alebo náboženstva vyhnaných, presídlených alebo vyzvaných na vysťahovanie, deportovaných alebo donútených k núteným prácam 50-70 miliónov Európanov. Nielen v myslení Hitlera alebo Stalina sa masové vyháňanie a nútené presídľovanie považovalo za legitímny prostriedok udržania moci. Aj demokrati, ako napríklad Winston Churchill alebo Harry Truman akceptovali nútené presídľovanie a deportácie, aby vytvorili etnicky homogénne štáty a politickú stabilitu," hovorí sa vo výzve, o ktorej podrobne informoval včera aj nemecký denník Die Welt.
Doteraz ju podpísalo niekoľko desiatok intelektuálov, napríklad predseda nemeckého Bundestagu Wolfgang Thierse, jeho predchodkyňa vo funkcii Rita Süssmuthová, poľskí exministri zahraničných vecí Wladyslaw Bartoszewski a Bronislaw Geremek, český vicepremiér pre vedu, výskum a ľudské zdroje Petr Mareš, či laureáti Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass a Imre Kertész. K dokumentu sa k včerajšiemu dňu podpisom pripojil aj bývalý dlhoročný šéf nemeckej diplomacie Hans-Dietrich Genscher, bývalý maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi, predseda českého Senátu Petr Pithart a podpredseda tejto inštitúcie Jan Ruml, podpredseda poľského Senátu Kazimierz Kutz, bývalý starosta Brém Hans Koschnick, ktorého pozná medzinárodné spoločenstvo aj z jeho pôsobenia na povojnovom Balkáne, či poľský literát a publicista Jan Nowak-Jezioranski, ktorý patrí medzi laureátov americkej Medaily slobody alebo profesor Jiří Pešek, spolupredseda nemecko-českej komisie historikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.