Slovenskí fanúšikovia jednej z najdlhšie hrajúcich hudobných skupín na svete
Kultová kapela na čele s excentrickým a provokatívnym spevákom Mickom Jaggerom vznikla v roku 1962. Jej spoluzakladateľom bol fenomenálny gitarista Keith Richards, pričom niektorí novinári i významné osobnosti spoločenského života túto dvojicu od začiatku obviňovali zo zlého vplyvu na mládež a prekrúcania morálnych hodnôt. Spočiatku ich kritici porovnávali s ďalšou britskou legendou - skupinou The Beatles, no hudobníci z Rolling Stones produkovali drsnejšie, razantnejšie a rockovejšie skladby a ich imidž i správanie boli oveľa šokujúcejšie ako u známych "chrobákov". Poslucháčom sa ich zmes černošského hudobného štýlu rhytm'n'blues s rock'n'rollovými prvkami zapáčila a prakticky okamžite si Rolling Stones obľúbili.
Prvý album kontroverznej pätice s rovnomenným názvom vyšiel v roku 1963 a v anglickej hitparáde sa dostal na prvú priečku. O dva roky neskôr nahrali svoju azda najznámejšiu pieseň (I Cant Get No) Satisfaction, ktorá sa stala ich hymnou a preslávila skupinu po celom svete. Už koncom 60. rokov patrili členovia Rolling Stones medzi najúspešnejších muzikantov v histórii modernej hudby, no so slávou a úspechom prišli na rad aj problémy s alkoholom a drogami. V júni 1968 musel kvôli nadmiernemu experimentovaniu s návykovými látkami odísť z formácie uznávaný gitarista Brian Jones. O mesiac neskôr tragicky zahynul, keď sa utopil v bazéne. Podľa pôvodnej verzie zomrel po nadmernom užití alkoholu v kombinácii s liekmi, no zaujímavosťou je, že v roku 1993 sa na smrteľnej posteli k jeho vražde priznal istý Frank Thoroughgood, ktorého pri Jonesovom tele videli posledného. V roku 1971 si kapela založila vlastnú autorizovanú etiketu s vyplazeným jazykom, ktorej autorom bol známy výtvarník a návrhár so slovenskými koreňmi Andy Warhol a ktorá je pre túto formáciu charakteristická dodnes.
Po sedemročnej prestávke zapríčinenej narastajúcimi konfliktami medzi jednotlivými členmi a únavou z vyčerpávajúceho životného štýlu sa v roku 1989 Rolling Stones opäť vrátili na pódiá s novým albumom Steel Wheels. Postupne vydali i ďalšie úspešné platne Voodoo Lounge a Bridges To Babylon. Ich celosvetový úspech a prínos v oblasti populárnej hudby a hudobného umenia podnietil kráľovnú britského impéria Elizabeth II., aby v roku 2002 pasovala Micka Jaggera za šľachtica. Jagger sa tak pripojil k ďalším "rockerom s modrou krvou", ako sú napríklad Elton John či Paul McCartney.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.