Je to zatiaľ jediný účastník tendra, ktorý sa zaujíma o elektrárne ako celok, vrátane jadrových zdrojov. Ostatných osem firiem doteraz uvažovalo len o ponuke na nejadrovú časť elektrární.
"Sme potešení a v priebehu niekoľkých dní či týždňov predložíme slovenskej strane predbežnú, konkrétnejšiu ponuku," povedal ČTK hovorca ČEZ Ladislav Kříž. Za výhodu českej firmy považuje to, že obe energetické sústavy sa vyvíjali po desaťročia zhodne. "Máme na čom stavať," dodal Kříž.
Okrem ČEZ dostali možnosť dodatočne súťažiť o posledný veľký slovenský podnik plne v rukách štátu ďalšie dve firmy. TASR to potvrdil minister hospodárstva Robert Nemcsics bez identifikovania nových záujemcov. Zároveň nevylúčil, že do tendra časom pribudnú ďalší investori.
Ktoré časti elektrární vôbec Slovensko predá, ešte nie je jasné. Podľa rozhodnutia vlády dostane nový vlastník 49 percent podniku, ten sa však má rozdeliť na dve časti - jadrovú a klasickú energiu. Tento zámer však staval na doterajšom záujme investorov o nejadrovú časť podniku a po vstupe ČEZ sa môže zmeniť. Podľa Nemcsicsa je totiž prioritou predať elektrárne ako celok. "Nechceme robiť preteky s časom. Ide nám o to, aby sme využili všetky možnosti a vybrali záujemcu, ktorý ponúkne najvýhodnejšie podmienky a najvýhodnejšiu ponuku. Snažíme sa o to, že ak tu je záujem o privatizáciu celých SE, tak treba vyhodnotiť práve tieto ponuky," citovala Nemcsicsa TASR.
Medzi investormi, ktorí doručili ponuku v minulosti, nechýbajú veľké európske energetické spoločnosti ako nemecký E.ON, francúzsky Electricité de France alebo belgický Electrabel. Slovenské elektrárne prevádzkujú tri jadrové, dve tepelné a 34 vodných elektrární. Začiatkom roku sa z vlastníctva elektrární vyňala prenosová sústava. Podľa plánov vlády zostanú v štátnom vlastníctve aj po privatizácii podniku Vodné dielo Gabčíkovo a dunajská vodná elektráreň.
Autor: R
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.