prokurátor Milan Hanzel: "Pán riaditeľ SIS robí vnútorné vyšetrovanie. Na veci sa robí."
O tom, či bude vo vyšetrovaní pokračovať ministerstvo vnútra, sa rozhodne po porade ministra Vladimíra Palka s generálnou prokuratúrou.
Vojenská prokuratúra minulý týždeň prerušila vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov, keď zistila, že tajnou službou bola nelegálna odpočúvaná redakcia SME. Nepodarilo sa jej však nikoho konkrétneho obviniť, určila len okruh ôsmich podozrivých príslušníkov SIS.
Generálny prokurátor môže zrušiť rozhodnutie o prerušení vyšetrovania, najprv si však preštuduje spis. "Pred rozhodnutím o prerušení vyšetrovania prokurátor alebo vyšetrovateľ musia urobiť všetky úkony vedúce k tomu, aby trestné stíhanie bolo dokonané. Akonáhle odpadne dôvod prerušenia, tak sa musí pokračovať ďalej," povedal Hanzel.
Šokujúce bolo oznámenie šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu Roberta Kaliňáka, že vojenskí prokrátori boli počas vyšetrovania zastrašovaní a odpočúvaní. Podozrenie padlo okamžite na ôsmich príslušníkov SIS. Riaditeľ SIS Ladislav Pittner ich postavil mimo služby a majú sa podrobiť skúške na detektore lži.
Hovorca SIS Vladimír Šimko na otázku, či už prebiehajú skúšky na detektore lži, odvetil: "Dajte nám aspoň nevyhnutné dva týždne, potom budeme informovať."
Generálny prokurátor sa včera nechcel vyjadrovať, či podnikne právne kroky voči poslancovi Kaliňákovi, keď prezradil z prísne tajného spisu, že vojenských prokurátorov zastrašovali.
Poslanec Kaliňák je však pokojný. "Má byť trestná činnosť predmetom utajovanej skutočnosti?" opýtal sa. Od vnútorného vyšetrovania v SIS si poslanec nesľubuje "nič".
Útok na vojenských prokurátorov ukázal, že v odpočúvacom systéme treba urobiť úpravy. "Niekto nám dal najavo, že napriek tomu, že systém je preverovaný, možno ho zneužiť voči samému vyšetrovateľovi. Pre mňa SIS stratila dôveryhodnosť," podotkol Kaliňák.
MEDZTITUL: Kúpa nového odpočúvacieho systému je jedna z možností
Bratislava - V tajnej službe, ale i medzi niektorými politikmi sa objavili úvahy, že Slovensko by si malo zaobstrať nový odpočúvací systém, aby sa skončili aféry s nelegálnym odpočúvaním. Kúpa nového odpočúvacieho systému je jedna z možností, tvrdí hovorca SIS Vladimír Šimko. Je však veľmi drahý.
Súčasný systém doviezla SIS ešte v polovici deväťdesiatych rokov z Izraela a mal stáť okolo 120 miliónov korún. Hovorca Šimko tvrdí, že po doplnení má dnes systém hodnotu približne 350 miliónov korún. Kúpa nového by stála asi tretinu z miliardového ročného rozpočtu pre SIS.
Predseda branno-bezpečnostného výboru parlamentu Róbert Kaliňák by sa uberal "českou cestou". Česi vyvinuli vlastný systém za 40 miliónov korún a majú s ním podľa poslanca dobré skúsenosti.
Hovorca SIS Šimko povedal, že doterajší odpočúvací systém sa už ošetroval. Modifikoval sa napríklad softwér a tajná služba vydala interný predpis, ktorý stanovuje režim prístupu k tomuto zaznamenávaciemu zariadeniu.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.