žaloby, ktorú vláda exprezidenta Slobodana Miloševiča na alianciu podala v súvislosti s náletmi z roku 1999. Vláda Srbska a Čiernej Hory (SČH) v júni požiadala o prijatie do programu aliancie Partnerstvo za mier.
Jorgos Kacirdakis, úradujúci riaditeľ pre obranné partnerstvo a spoluprácu pri bruselskom hlavnom sídle NATO, však vyhlásil, že Belehrad musí pred prijatím do programu vyriešiť dva uvedené problémy. "Prípad proti NATO pred Medzinárodným súdnym dvorom musí byť zrušený a Belehrad musí vyriešiť otázku Mladiča, ktorá sa týka ICTY - Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu," povedal Kacirdakis agentúre Reuters.
Srbskí reformátori, ktorí Miloševičov režim zvrhli koncom roku 2000, sa snažia zlepšiť vzťahy s NATO. Partnerstvo za mier združuje viac ako 40 krajín a je základňou pre bezpečnostnú spoluprácu medzi alianciou a nečlenskými krajinami. Belehrad v ostatnom čase zintenzívnil spoluprácu s ICTY a do Haagu vydal viacero obvinených. Západ však zrejme uspokojí až vydanie Mladiča, ktorý je spolu s lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom tribunálom najžiadanejšou osobou. Obaja sú obvinení od roku 1995, okrem iného aj z genocídy za obliehanie Sarajeva a srebrenickú masakru. Srbskí predstavitelia tento mesiac vyjadrili presvedčenie, že Mladič krajinu opustil. V súvislosti so žalobou proti NATO Belehrad vyhlásil, že ju stiahne až po tom, čo Chorvátsko a Bosna zrušia žaloby proti SČH vznesené pred rovnakým súdom v súvislosti s balkánskymi vojnami z prvej polovice 90. rokov. Kacirdakis však vyhlásil, že tieto dve otázky spolu nesúvisia a nemožno ich spájať. Žalobu proti NATO treba zrušiť, lebo "nemôžete sedieť za rovnakým stolom s tými, ktorých stíhate".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.