Otázka:
Pred rokom som sa rozviedol s manželkou a náš syn bol zverený na čas po rozvode do jej výchovy. Súd mi určil výživné v sume 3000,- Sk. Teraz som však prišiel o pôvodné zamestnanie a našiel som si podstatne menej platenú prácu, než som mal v čase rozvodu. Zvažujem preto, že požiadam o zníženie výživného, určeného v rozvodovom rozsudku. Bývalá manželka však s tým nesúhlasí, pretože syn začne od septembra študovať na gymnáziu a náklady na neho vraj budú podstatne vyššie. Chcel by som preto vedieť, či má význam takýto návrh na zníženie výživného na súd podávať, keď zarábam v súčasnosti o niekoľko tisíc menej, ako v minulosti.
Zn.: Znížia mi výživné?
Odpoveď:
V prípade zmeny zamestnania rodiča povinného platiť na dieťa výživné za zamestnanie finančne menej výhodné súd skúma, či k takej zmene došlo z dôležitého dôvodu (napr. zo zdravotného dôvodu, v dôsledku organizačných zmien a pod.). Ak povinný zmenil výhodnejšie zamestnanie bez dôležitého dôvodu, posudzujú sa schopnosti a možnosti povinného podľa príjmu pred zmenou zamestnania. Zákon sa tak snaží zabrániť pokusom uniknúť vyživovacej povinnosti tým, že by si povinný rodič našiel zamestnanie s nízkym platom v domnienke, že ho potom nemožno postihnúť. Preto súd musí prihliadnuť na to, či povinný neopustil zamestnanie pre neho vhodné a poskytujúce mu väčší príjem, aby dosiahol zníženie vymeriavacieho základu. Takéto konanie nesmie takej osobe priniesť žiadne výhody a prospech. To isté platí aj o právnom úkone, ktorým sa rodič povinný platiť výživné dobrovoľne zriekne majetku, aby aj za cenu vlastného pochudobenia nepriaznivo postihol oprávnenú osobu, teda dieťa.
Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby dieťaťa, ako aj na schopnosti a možnosti rodiča, ktorému dieťa nebolo po rozvode zverené do výchovy. Odôvodnené potreby dieťaťa môžu byť rôzne, podľa okolnosti každého jednotlivého prípadu. Sú závislé predovšetkým od veku a zdravotného stavu dieťaťa, od jeho fyzickej a duševnej vyspelosti, spôsobu a obsahu jeho prípravy na budúce povolanie a celkového uplatnenia v spoločenskom živote, od výšky prípadných vlastných príjmov dieťaťa a pod. Výživné pre dieťa teda slúži nielen na uspokojovanie všetkých jeho odôvodnených hmotných potrieb (jedlo, ošatenie, obuv, atď.), ale aj ďalších odôvodnených potrieb dôležitých pre výchovu a vývoj dieťaťa (vzdelávanie, prípravu na povolanie, kultúrne, športové, rekreačné potreby a pod.).
Odôvodnené potreby dieťaťa sú bezprostredne ovplyvňované schopnosťami a možnosťami rodičov. Ak sú reálne možnosti a schopnosti rodičov obmedzené, sú odôvodnenými len bežné potreby dieťaťa, ktoré nepresahujú obvyklú základnú mieru všetkých potrieb nevyhnutných pre život kultúrneho človeka. Ak sú ale reálne možnosti a schopnosti rodičov väčšie, odôvodnenými sú aj ďalšie potreby dieťaťa, ktoré síce nie sú nevyhnutné, ale so zreteľom na okolnosti konkrétneho prípadu sú prospešné pre všestranný vývoj dieťaťa. Pre určenie výšky výživného pre dieťa sú rozhodujúce reálne zárobkové možnosti a schopnosti každého z rodičov, ktoré sú dané nielen ich subjektívnymi vlastnosťami (fyzickou zdatnosťou, úrovňou vzdelania, pracovnými skúsenosťami a pod.), ale aj okolnosťami objektívneho charakteru, najmä existenciou pracovných príležitosti, ktoré sú primerané daným vlastnostiam rodičov. Treba ich však vziať do úvahy v súvislosti s tým, do akej miery sa nimi uhradzujú potreby detí. Výkon osobnej starostlivosti o maloleté dieťa jedným z rodičov je spravidla dôvodom na určenie primerane vyššieho výživného pre druhého z rodičov, ktorý taký výkon neuskutočňuje.
Z pohľadu týchto kritérií teda súd určuje pre dieťa primerané výživné. V našom právnom systéme, na rozdiel od niektorých iných štátov, neexistuje nejaký tabuľkový výpočet výšky výživného len podľa výšky zárobku, veku dieťaťa a pod. Nemožno preto ani jednoznačne zaujať stanovisko, či vo vašom prípade súd vášmu návrhu na zníženie výživného vyhovie.
ODKAZY:
Zn.: Závet s podmienkou?
Poručiteľ môže v závete ustanoviť aj viacerých dedičov a určiť podiely, ktoré sa im majú z dedičstva dostať. Ak závet neobsahuje určenie podielov, platí, že podiely dedičov sú rovnaké. Závet môže obsahovať i ďalšie ustanovenia právnej povahy. Napr. Poručiteľ môže v závete zriadiť v prospech určitej osoby právo doživotného užívania domovej nehnuteľnosti, ktorú zanechal inej osobe, alebo môže dať príkaz, aby sa na dedičský podiel závetného dediča započítalo to, čo tento dedič od neho bezodplatne dostal. Iné podmienky alebo príkazy pripojené k závetu, napr. príkaz o spôsobe vypravenia pohrebu, o spôsobe užívania určitej veci a pod., nemajú právne následky.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.