Nedávno ju po niekoľkých rokoch prestávky otvorili opäť. Realizátori rekonštrukcie sa pridŕžali dobových fotografií a nové prvky sa snažili zladiť s tým, čo bolo v minulosti. Výsledkom je interiér, v ktorom na vás dýchne nostalgia. Mnohí s prítomných hostí patrili k niekdajším návštevníkom tohto dnes už kultového podniku a pamätajú si ho dodnes.
Dnešný majiteľ reštaurácie Alfonz Lukačin do "12 Apoštolov" síce nechodil, lebo keď fungovali, pôsobil v Prahe. Ako prezradil, tejto reštaurácii, ktorá má svojho ducha, mu veľa rozprával otec. "Apoštoli patrili niekoľkým generáciám, poslednou boli dnešní právnici, lebo neďaleko sídli Právnickí fakulta. Terajší prokurátori , sudcovia, advokáti, tí všetci trávili svoje študentské časy v tejto reštaurácii. Je pekné, že sem ľudia chodia spomínať. Dôchodcovia si dajú kávu, stará garda Košičanov sa tu mieša so súčasnými hosťami," hovorí Alfonz Lukačin.
Chodia sem aj dvojice, ktoré sa tu zoznámili. Niektorí sa presne pamätajú, v ktorom boxe vtedy sedeli a vedia dokonca, kde bol obrázok ktorého apoštola presne zavesený.
"My sme to presne nevedeli, tak sme ich rozostavili podľa poslednej večere Leonarda da Vinciho. Povedali sme si, on asi vedel presne, ako majú sedieť," dodáva Alfonz Lukačin/na snímke vpravo/.
fotoarchív/košice/mestské časti/staré mesto/12 apoštolov/12apoštolov/ Lukačin 3rosa/
fotoarchív/košice/mestské časti/staré mesto/12 apoštolov/ Suliovci1rosa/
Ján Süli je vraj "kaviarenský turista"
Na "Apoštolov" si spomína aj starosta Starého mesta Ján Süli. Zažil ich však už v 60. rokoch, keď sa začali meniť na krčmu. "Ale malo to svoju patinu a svoje čaro. Bolo to niečo iné ako ostatné podniky. Malo to niečo do seba. Taká ozajstná krčma, ako sa patrilo. Chodili sme sem skôr na pivo a cítili sme sa tu veľmi dobre," tvrdí Ján Süli, ktorý je vraj kaviarenský turista, ale dnes už pomenej. "Keď som bol mladý, chodil som viac po podnikoch. Naša obľúbená kaviareň bol Šport. To bolo také dobré miesto s typickými kaviarenskými drístami a žartíkmi. Hlavný čašník sa volal Čajka, bol to taký starší pán so šedivými vlasmi. Vtedy bolo v móde nóbl pivo Šariš," dodáva.
fotoarchív/košice/mestské časti/staré mesto/12 apoštolov/suliovci1rosa/
Jaroslav Hlinka roznášal U Apoštolov pivo
Duplované spomienky na Apoštolov má manželka starostu mestskej časti Košice Juh Jaroslava Hlinku.
"Bola som ešte dieťa a ocko ma sem zobral s nejakou návštevou z Maďarska. Pamätám si, že na dlážke bol koberec s perzským vzorom a bola to reštaurácia na dobrej úrovni. A potom si pamätám aj na to, ako vyzerala v šesťdesiatych rokoch, lebo som absolventka Právnickej fakulty. Vždy sme si sem zašli na pivo po nejakej skúške. Úroveň šla dolu, ale dalo sa to uniesť," spomína si.
Jaroslav Hlinka si v tomto podniku odkrútil ako mladý chlapec letnú aktivitu. "Ako brigádnik v oblasti verejného stravovania som Apoštolovo spoznal v ich 'poslednej fáze'," dodáva Jaroslav Hlinka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.