zväzu sa domnieva, že v rieke v okolí mesta nezostalo nič živé. Vodohospodárska inšpekcia podľa predbežných analýz vzoriek odhadla, že výskyt amoniaku sto násobne prekročil normál. Posledné informácie hovorili, že zamorenie zasiahlo aj Sliač a večer smerovalo k vyše 20 kilometrov vzdialenému Zvolenu. Vo Zvolene sa pripravovali na riedenie Hrona vodou z Môťovskej priehrady. Odhadované škody dosahujú 10 miliónov korún.
Tisícky mŕtvych rýb našli asi o piatej ráno pracovníci vodohospodárskej inšpekcie pri odbere vzoriek vody. Zatiaľ nie je známe, kto ekologickú haváriu na vodnom toku spôsobil. Podľa tajomníka mestskej organizácie rybárskeho zväzu Jozefa Liptáka, však ryby nad Slovenskou Ľupčou, kde je chemická továreň, boli v poriadku.
"Bol to katastrofálny pohľad. Nevedel som, či mám plakať, alebo zúriť. Vzácne hlavátky ležali pri brehu hore bruchom, takisto ako pstruhy a lipne," povedal rybár Ján Baláž, ktorý bezradne stál nad zdochlinami rýb pri brehu rieky.
Na ekologickú katastrofu upozornil okoloidúcich ľudí zápach, ktorý sa šíril z rieky. "Zacítil som taký hnilobný zápach. Pozrel som sa do vody a videl som, že má zvláštnu zelenomliečnu farbu. Potom som zbadal uhynuté ryby," hovorí o včerajšom ráne náhodný okoloidúci.
Ani odborníci sa neodvažujú odhadnúť, koľko rýb na takmer 30-kilometrovom úseku mohlo uhynúť. Môže ich však byť aj niekoľko 100-tisíc. Len v minulom týždni rybári totiž vypustili do Hrona 30-tisíc pstruhov a každoročne 10 vypúšťajú aj 30-tisíc lipňov.
Podobná ekologická katastrofa sa na Hrone stala pred tromi rokmi, následky však neboli až také katastrofálne. "Bolo to zlé, ale niečo sa vo vode zachránilo. Teraz je všetko mŕtve," hovorí Lipták a odhaduje, že pri enormnom úsilí rybárom sa Hron podarí zarybniť do stavu pred haváriou najskôr za 7 rokov. Rybári podali trestné oznámenie zatiaľ na neznámeho páchateľa.
DANIEL VRAŽDA
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.