Korzár logo Korzár

Csáky zdieľa obavy EK, nesúhlasí však, že Slovensko je najhoršie

Slovenský vicepremiér Pál Csáky iba čiastočne prijíma kritiku Európskej komisie týkajúcu sa pripravenosti Slovenska na čerpanie eurofondov. Uznáva,

že existujú problémy i meškanie, v stredu zverejnená správa však podľa neho nezachytila najnovší pokrok, ktorý Slovensko urobilo. Csáky to povedal novinárom po včerajších rokovaniach s predstaviteľmi Európskej komisie v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho slová čiastočne potvrdil aj hlavný vyjednávač EK pre Slovensko Dirk Meganck, ktorý uznal istý pokrok, trvá však na tom, že problémy, na ktoré správa upozornila, sú stále aktuálne. "Došlo k istému pokroku, napĺňajú sa administratívne posty, vláda prijala zákon o verejnom obstarávaní, Slovensko je na dobrej ceste a urýchlilo prípravu," povedal po rokovaní Meganck. Správa však podľa neho poukázala na ťažkosti SR, ktoré sú stále aktuálne. "Na týchto problémoch treba stále pracovať," dodal. "Myslím si, že tam mohla byť aspoň jedna veta o aktivitách vlády. Keby tam bola jedna veta (o pokroku), neprotestoval by som proti ničomu," komentoval obsah správy Csáky. "Správa neodzrkadľuje jednoznačné pozitívne zmeny, ktoré boli aj dnes uznané," dodal vicepremiér.

SkryťVypnúť reklamu

V dokumente, ktorý na Slovensku vyvolal búrlivé reakcie, EK v prípade každej krajiny uznala dosiahnutý pokrok a až potom vymenovala ostávajúce problémy, pri Slovensku však hneď konštatovala, že musí vynaložiť "enormné úsilie". Hodnotenie SR tak vyznelo ako najhoršie, s čím Csáky nesúhlasí. Komisár EÚ pre regionálnu politiku po zverejnení správy vyhlásil, že v prípade Slovenska a Lotyšska má komisia "väčšie obavy" ako pri ostatných a že tieto dve krajiny sú "menej pokročilé". "Tieto obavy zdieľame aj my a je naším záujmom pripraviť sa čo najlepšie na členstvo v únii," ubezpečil Csáky. Podľa vicepremiéra je dynamika prípravy Slovenska porovnateľná s ostatnými krajinami, napríklad Českou republikou, ktorú komisia vymenovala medzi najlepšie pripravenými krajinami. "Začali sme však s oneskorením. Nechcem tvrdiť, že nemeškáme v určitých veciach, mali sme zložité obdobie 1994-98, vlani od volieb do konca roka sa toho veľa neurobilo, máme aj ďalšie problémy, ktoré treba riešiť, ale neberieme pozíciu zlého žiaka," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

S predstaviteľmi komisie dnes podľa vlastných slov rokoval "trošku tvrdším tónom" ako býva zvykom. Aj riaditeľ Riera včera podľa neho totiž potvrdil, že za bernú mincu pre stredajšiu správu sa brali podklady z apríla, niektoré časti sa doplnili, niektoré nie, "a to nie je celkom presné". "Ale teraz treba pracovať, zamerajme sa na výsledky našej práce v októbri a potom hodnotiacu správu v novembri," vyzýva Csáky. Verí, že zvýšené úsilie bude "pozitívnym prekvapením" aj pre EK a že novembrová správa takéto konštatovanie bude obsahovať.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 809
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 620
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 785
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 437
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 435
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 729
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu