poskytovaní podpory maďarskej národnostnej menšine v oblasti vzdelávania a kultúry vyplývajúcej z tzv. maďarského krajanského zákona. Či došlo skutočne k riešeniu tohto slovensko
Béreš: SR sa stáva diplomatickým víťazom v téme tzv. krajanského zákona
Vyhlásenie ministrov posunulo podľa podpredsedu ANO Imricha Béreša riešenie tohto problému smerom, ktorý požadovala Slovenská republika - na úroveň základnej slovensko-maďarskej zmluvy z roku 1995. "Konečne dochádza k tomu, že Slovensko sa stáva opäť diplomatickým víťazom v tejto téme," povedal Béreš pre TASR. Po kritike zo strany Benátskej komisie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Rady Európy ide podľa neho o veľmi pozitívny krok.
Zo spoločnej deklarácie vyplýva, že Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách nebude platiť na Slovensku a tým pádom nebude potrebné prijímať akýkoľvek protizákon, konštatoval Béreš. Pozitívne vníma, že podpory na území Maďarska pre študentov sa menia na finančné zľavy, čo je pre Slovensko prijateľné. Privítal tiež definovanie organizácii, ktoré môžu prijímať finančnú podporu zo strany Maďarska.
"Snáď jediným problémom, ktorý nás čaká do budúcnosti, je téma, ktorá včera nezarezonovala, aspoň nie oficiálne, a to je individuálne vyplácanie žiadateľov o finančné podpory," uviedol Béreš.
Čaplovič: Jeden o voze a druhý o koze
Rokovanie šéfov diplomacie Kovácsa a Kukana pripomínalo situáciu, keď jeden hovorí o voze a druhý o koze, vyhlásil v reakcii na bratislavskú schôdzku ministrov zahraničných vecí podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Podľa jeho slov si každá strana sledovala svoju politickú líniu a v konečnom dôsledku sa nič nevyriešilo, pretože ešte stále neexistujú limity budúcej dohody. "Kým minister Kovács hovoril v inotajoch o tzv. krajanskom zákone, minister Kukan sa pohyboval na úrovni bilaterálnej zmluvy medzi MR a SR o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci," povedal v reakcii pre TASR.
Kozlík: Na čo sa stretli?
Výsledky rokovania šéfov diplomaci Kukana a Kovácsa neznamenajú podľa HZDS žiadny výraznejší posun v riešení rozporu, ktorý vznikol medzi Bratislavou a Budapešťou kvôli tzv. krajanskému zákonu. "To, že platné zákony a uzavreté bilaterálne zmluvy treba dodržiavať, je samozrejmé, na to sa nemuseli stretávať ministri zahraničných vecí," povedal pre TASR podpredseda HZDS Sergej Kozlík.
Ševc: Bratislava v rokovaní s Budapešťou stále ustupuje
Bratislava v rokovaniach s Budapešťou o tzv. krajanskom zákone a o poskytovaní podpôr menšinám v oblasti vzdelávania a kultúr stále ustupuje, tvrdí predseda KSS Jozef Ševc. Dokazuje to podľa neho aj rokovanie šéfov slovenskej a maďarskej diplomacie Eduarda Kukana a Lászlóa Kovácsa, v ktorom podľa neho slovenská strana jasne nenastolila základný problém. A tým je exteritoriálna platnosť Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, spresnil Ševc. "Spomínané rokovanie iba jasne ukázalo, že už je uhorková sezóna a že už sa nikomu nechce riešiť konkrétne problémy," dodal. Ševc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.