medzinárodnej politiky. Programu bude dominovať situácia na Blízkom východe, pričom s partnermi z európskej dvadsaťpäťky sa oddelene stretnú izraelský i palestínsky šéf diplomacie.
EÚ podľa diplomatov obom stranám blízkovýchodného konfliktu zdôrazní, že neexistuje žiadna alternatíva k tzv. cestovnej mape pre dosiahnutie mieru a vyzve ich na jej urýchlenú implementáciu. Únia tiež plánuje dať jasne najavo, že napriek tlaku zo strany USA a Izraela nemieni prerušiť kontakty s palestínskym lídrom Jásirom Arafatom. Ďalšou témou bude obnova povojnového Iraku, do ktorej sa chce EÚ aktívne zapojiť. Brusel si podľa diplomatov želá, aby pomoc únie do Iraku smerovala prostredníctvom multilaterálneho "fondu dôvery", ktorý by bol nezávislý od rozvojového fondu pod správou koaličných síl - USA a Británie. Konkrétne príspevky krajín pre Irak a konkrétne projekty sa však očakávajú až po letných prázdninách, na októbrovej medzinárodnej darcovskej konferencii za účasti Svetovej banky.
Ministri by mali dnes rozhodnúť o predĺžení mierovej operácie EÚ v Macedónsku, ktorá sa má skončiť 30. septembra, do 15. decembra. Potvrdia tiež stanovisko EÚ k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý únia podporuje, zatiaľ čo USA sa snažia podpísať s čo najväčším počtom krajín dvojstranné dohody o imunite Američanov pred týmto súdom. Slovensko bude na pondelkovom zasadnutí ministrov zastupovať šéf diplomacie Eduard Kukan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.