úroveň prípravy Slovenska na členstvo v NATO.
Aktualizovaná stratégia zvýrazňuje význam nevojenských ohrození. Pre bezpečnosť štátu je obzvlášť závažný medzinárodný terorizmus a šírenie zbraní hromadného ničenia alebo ich použitie. Medzi ďalšie ohrozenia patrí korupcia a organizovaný zločin, nekontrolovaná migrácia, náboženský alebo etnický extrémizmus ako aj občianske nepokoje.
Kým riziko, že by Slovenská republika musela čeliť rozsiahlemu ozbrojenému konfliktu je nízka, pravdepodobnosť vzniku nevojenského ohrozenia je stredná až vysoká. Pri predchádzaní a riešení takýchto krízových situácii musí byť armáda pripravená poskytnúť pomoc orgánom štátnej správy, samosprávy alebo iným štátom.
Slovenské ozbrojené sily by mali podľa aktualizovaného dokumentu zvýšiť pripravenosť na pôsobenie vo vojenských operáciách mimo územia vlastného štátu a členských krajín NATO. Špecializácia armády sa bude v súvislosti s členstvom NATO orientovať na štyri vojenské oblasti - antiteroristické jednotky, ženistov, jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany a vojenskú políciu.
Základom dokumentu sú dva strategické princípy. Ide najmä o pripravenosť brániť životné záujmy štátu v koalícii so spojencami a v prípade potreby aj samostatne. Druhým princípom je pokračovanie v úsilí o budovanie moderných ozbrojených síl budúcnosti realizáciou dlhodobých koncepčných dokumentov s využitím systému obranného plánovania.
Aktualizovaná Vojenská stratégia by mala nahradiť jej pôvodné znenie, ktoré prijala Národná rada SR 25. októbra 2001. Návrh sa nachádza v pripomienkovom konaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.