interrupcie hrozilo päť rokov väzenia alebo zákaz činnosti.
Podľa návrhu, ktorý by znamenal faktický zákaz interrupcií, hrozí rok väzenia aj každému, kto žene interrupciu odporučí, alebo jej pri nej pomáha. Žena, ktorá by podstúpila umelé prerušenie tehotenstva, sa trestu obávať nemusí. Podľa návrhu by bola interrupcia možná len v prípadoch, keď je ohrozený život matky alebo je tehotenstvo následkom znásilnenia.
Predkladateľmi novely sú poslanci KDÚ-ČSL. Jedného z nich, podpredsedu strany Jana Kasala, stanovisko vlády neprekvapilo a za pozitívny považuje fakt, že návrh odštartoval diskusiu na túto tému. Poslanci by chceli novelu predložiť do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR na jeseň.
KDÚ-ČSL pozorne sleduje aj situáciu na Slovensku. Poslanci za KDH pred dvoma rokmi napadli niektoré ustanovenia zákona o interrupciách na Ústavnom súde SR, ktorý bude rozhodovať v septembri. Aj v prípade, že by im súd vyhovel, by bolo možné vykonávať interrupcie v prípade genetického poškodenia plodu. Zákazu interrupcií sa obávali slovenskí liberáli a predložili preto v parlamente novelu interrupčného zákona. Kasal skonštatoval, že ľudovci teraz čakajú ako situáciu vyriešiť Ústavný súd SR. KDÚ-ČSL má ale v dolnej komore českého parlamentu príliš málo hlasov, aby sa mohla tak ako KDH obrátiť na Ústavný súd. "Ak by to na Slovensku dopadlo pre nás dobre, aktivovali by sme podanie cez Senát, kde by sa dalo zohnať 17 hlasov," doplnil.
Odporcovia návrhu v ČR upozornili, že prijatie zákazu interrupcií by viedlo k takzvanej potratovej turistike, alebo by sa samotné ženy pokúšali o prerušenie tehotenstva. Rozhodný nesúhlas vyjadrila aj Česká lekárska komora. Jej prezident David Rath pokusy o zákaz interrupcií označil za stredovek. Je to podľa neho neetické, extrémne nehumánne a protiľudské opatrenie. Počet interrupcií v ČR od roku 1989 klesá a minulý rok zaznamenali 28 850 prípadov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.