ĽUBOVNIANSKE MÚZEUM STARÁ ĽUBOVŇA
Ľubovnianske múzeum (predtým Okresné vlastivedné múzeum) bolo založené v roku 1956. Najskôr sídlilo v Provinčnom dome na námestí sv. Mikuláša a od roku 1966 je jeho sídlom hrad Ľubovňa. Múzeum od svojho vzniku zhromažďuje historické, etnografické, umelecké a prírodovedecké zbierky. Zameriava sa na oblasť Starej Ľubovne.
Expozície:
- Dejiny hradu prezentuje základné udalosti vývoja hradu až po posledných majiteľov.
- Expozícia dejín poľského zálohu približuje históriu rokov 1412 - 1772, keď bol hrad spolu s ďalšími 16 mestami zálohovaný v Poľsku.
- Expozícia remesiel sa zameriava na remeslá z podhradia.
- Expozícia dobového bývania prezentuje nábytok z konca 19.-teho a začiatku 20. storočia.
- Národopisná expozícia v prírode (skanzen) bola sprístupnená v roku 1984 v podhradí a dokumentuje vývoj ľudového staviteľstva v oblasti Starej Ľubovne.
Otváracie hodiny: 1. 5. 30. 9. Po So 10.00 15.00, 1. 1. 30. 4. Po - So 10.00 15.00
Vstupné: dospelí 50 Sk, deti 25 Sk.
Adresa a kontakt: Zámocká 20, tel.: 052/4322422, e-mail muzeumsl.sinet.sk, hradlubovna.sk, web: www.hrad.lubovna.sk, www.skanzensl.szm.sk.
MÚZEUM ČERVENÝ KLÁŠTOR
Národná kultúrna pamiatka, oficiálne Lechnický kláštor, ktorého založenie oficiálne potvrdila roku 1319 Spišská kapitula, leží v malebnom vyústení Lipníka do prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku. Kláštor pôvodne slúžil reholi kartuzianskych, neskôr kamadulských mníchov. Muzeálna expozícia tu bola sprístupnená r. 1993 po celkovej rekonštrukcii objektu. Približuje históriu a kláštorný život spomínaných rádov a vzácne umelecko - historické pamiatky z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša. Je súčasťou Ľubovnianskeho múzea v St. Ľubovni.
Expozície:
- Folklór Zamaguria. Ukážky tradičného odevu z Osturne, Havky, Veľkého Lipníka, súprava na slávnostné vystieľanie postele z Vyšných Ružbách a ukážky ľudových tkanín. Toto všetko je doplnené náradím používaným pri domáckom spracovaní textilu, rôznym pastierskym a rybolovným náčiním, poľnohospodárskym náradím, nástrojmi na výrobu šindľov, náčiním a košíkmi požívanými v domácnostiach, na zber lesných plodov a pod. Medzi národopisnými zbierkami sú i ľudové plastiky s náboženskými motívmi a zaujímavý figurálny úľ z 19. stor. vyrezaný v podobe mnícha, ktoré sú dokladom umeleckej zručnosti miestnych rezbárov.
- Herbáreň mnícha Cypriána. V jednom z rekonštuovaných mníšských domčekov je zaujímavá farmaceutická expozícia interiéru stredovekej lekárne ako pamiatka na kamadulského frátra Cypriána, všeobecne vzdelaného stredovekého liečiteľa a botanika, pre jeho pokusy o lietanie nazývaného lietajúci mních. Najkrajšou a konkrétnou pamiatkou na legendárneho botanika, lekára a lekárnika, sklára i konštruktéra lietajúcich strojov - frátra Cypriána, je zachovaný herbár vyše 270 rastlín, ktoré sám, alebo so svojimi pomocníkmi pozbieral v Pieninách a Belianských Tatrách.
Otváracie hodiny: 1. 5. 30. 9. Po Ne 9.00 17.00.
Vstupné: dospelí 40 Sk, deti 20.
Adresa a kontakt: Lechnický kláštor, tel.: 052/4822353.
Autor: MÚZEUM KEŽMAROK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.