súčasnosti sa v zbierkových fondoch archeológie, histórie, dejín umenia, národopisu, numizmatiky, rómskej kultúry, botaniky, zoológie, geológie, mineralógie a paleontológie nachádza celkovo viac než 100-tisíc kusov zbierkových predmetov.
Expozície:
- Umelecko-historická: Je inštalovaná v pôvodných interiéroch kaštieľa a ponúka pohľad na bytovú kultúru šľachty od obd. Renesancie až po 20. storočie. V štyroch miestnostiach na prízemí sa zachovali iluzívne maľby, ktorých vznik sa datuje do obdobia Márie Terézie. Na poschodí, ktoré je delené tromi centrálnymi miestnosťami sa nachádzajú priestory dámskeho a pánskeho krídla. Do pozornosti návštevníkov odporúčajú bohatý kazetový strop knižnice z polovice 19. Storočia, štukové stropy a pozoruhodne riešenie reprezentatívneho schodišťa. V jednotlivých miestnostiach s nachádza pôvodný mobiliár, historické zbrane zo zbierok Andrássyovcov, kovový trezor zo 17. storočia, veľká baldachýnová posteľ, vzácna šperkovnica, vykladaná mramorom.
- Ľudovej architektúry a bývania (skanzen): Bola vybudovaná v rokoch 1974-82. Na malej ploche sa podarilo sústrediť najtypickejšie stavby z regiónu severovýchodného Slovenska - 14 objektov ľudovej architektúry a jedu sakrálnu stavbu. Objekty v skanzene nesú v sebe charakteristiku staviteľstva východokarpatskej oblasti, kde hlavným stavebným materiálom bolo drevo, hlina, kameň a slama. Nájdete tu jednoduchý dom, maštaľ, šopu, chlievy a ostatné hospodárske stavby. Kováčska dielňa je aj dnes schopná prevádzky.
- Prírodovedecká: Názorne vysvetľuje geologický vznik a vývoj, ako aj botanické a zoologické zastúpenie v oblasti severovýchodného Slovenska. V zoologickej časti ponúka expozícia pohľad na ozmanité tvary hmyzu, bohatú skupinu vtákov a malých cicavcov. Mimoriadny význam majú najmä východokarpatské endemity.
- Stála výstava "U dejín Rómov na Slovensku" Prezentuje stručný prierez históriou rómskeho etnika na Slovensku, približne od roku 1322, kedy sa datuje prvá písomná zmienka o Rómoch u nás.
Aktuálne akcie:
- 27. júl, nedeľa, 14.00, skanzen: Medová nedeľa - predaj produktov z medu a včelieho vosku, Pčolinčanka - folklórne vystúpenie.
- 3. august, nedeľa, 17.00, skanzen: Chemlon, vystúpenie folklórneho súboru, Vyšívané lúky - etnografická výstava textílií.
- 10. august, nedeľa, 19.30, kaštieľ: Návrat, vystúpenie hudobnej skupiny z Vranova nad Topľou, Veľkoplošné svetelné kreácie.
- 29. - 31. august, skanzen i kaštieľ: Dni Sv. Huberta.
- Júl - august, skanzen, kaštieľ: Drevené monumenty sochára Pavla Šarišského.
Otváracie hodiny: Od 1. mája do 31. októbra - kaštieľ Po - Pi 9.00 - 18.00, So - Ne 14.00 - 18.00. Skanzen: Po - Ne 9.00 - 18.00.
Vstupné: Umelecko-historická expozícia dospelí 35 Sk,
deti, študenti, dôchodcovia 15 Sk. Prírodovedecká expozícia dospelí 20 Sk, deti, študenti, dôchodcovia 10 Sk. Skanzen dospelí 30 Sk, deti, študenti, dôchodcovia 15 Sk. Výstavy dospelí 30 Sk, deti, študenti,
dôchodcovia 15 Sk.
Adresa a kontakt: Námestie Slobody 1, tel. 057/7752240.
Autor: VIHORLATSKÉ MÚZEUM HUMENNÉ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.