roku 1957 a od svojho vzniku sa zameriava na výskum a dokumentáciu prírody, histórie, kultúry a umenia regiónu Zemplín.
Expozície:
- Archeologická - Pravek a včasná doba dejinná na Zemplíne. K najvýznamnejším exponátom patrí bohatá kolekcia neolitickej keramiky, neolitická oborínska venuša a eneolitické medené sekeromlaty. Z obdobia eneolitu popri medených sekeromlatoch patria k najvzácnejším zlaté terčovité závesky (najstarší doklad spracovania zlata na Slovensku). Osobitne cenný a unikátny exponát predstavuje amfora z doby bronzovej s najstarším vyobrazením dvojkolesového voza v strednej Európe (14. storočie pred n. l.).
- Etnografická - dokumentuje zaniknuté i zanikajúce ľudové remeslá a pracovné činnosti dedinského obyvateľstva. Expozíciu tvoria samostatné celky - kováčstvo, vinohradníctvo, rybárstvo, hrnčiarstvo, spracovanie dreva a výroba textílií. Zvlášť pozoruhodná je zbierka keramických výrobkov pozdišovského hrnčiarstva, predovšetkým svetoznámeho hrnčiarskeho majstra Michala Parikrupu.
- Prírodovedná - Vtáky a cicavce Zemplína. K najpozoruhodnejším exponátom patria: potápka ušatá, pelikán obyčajný, skaliak pestrý, vlk obyčajný, vydra riečna, bahniaky, žeriav popolavý a karpatský jeleň. Ozdobou prírodovednej expozície je jeden z dvoch preparátov šakala zlatého na Slovensku.
- Historická - Bytová kultúra šľachty a mešťanov. Predstavuje v prevažnej miere exponáty dokumentujúce atmosféru šľachtických, prípadne honosnejších meštianskych interiérov konca 18. - začiatku 20. storočia.
- Umelecko-historická - Vytvárna kultúra na Zemplíne. Je inštalovaná v priestoroch neskororenesančného tzv. Starého kaštieľa (za rím. kat. farským kostolom neďaleko hlavnej autobusovej stanice). Dokumentuje a prezentuje diela výtvarného umenia a umeleckých remesiel od románskeho obdobia po súčasnosť. K najvýznamnejším zbierkam patria gotické Pieta zo Strážskeho, zbierka ikon, liturgických predmetov a najkompletnejší súbor olejomalieb T. J. Moussona. Samostatný celok v expozícii predstavuje súbor predmetov z rohoviny, kože a dreva majstra ľudovo - umeleckej výroby Tibora Galgóczyho.
Aktuálne akcie: V mesiacoch júl - august pripravili pracovníci múzea pre návštevníkov dve atraktívne výstavy: Petrolejové lampy (v spolupráci s múzeom v Krosne) a Ikony Košickej ikonopiseckej školy. Výstavy sú inštalované vo výstavných priestoroch tzv. Starého kaštieľa.
Otváracie hodiny: pondelok zatvorené, Ut - Pi 9.00 - 17.00, Ne 14.00 - 17.00.
Cenník vstupného: Vstupné do celého objektu 40 Sk, do Prírodovednej expozície 20 Sk, do Galérie Zemplínskeho múzea 20 Sk. Zľavnené vstupné - žiacke, študentské, dôchodcovia, vojaci 10 Sk: Príležitostné (krátkodobé) výstavy dospelí 10 Sk, žiaci, študenti 5 Sk. Deti do 6 rokov, dôchodcovia nad 70 rokov zdarma.
Adresa a kontakt: Kostolné námestie 1, tel. 056/6441093.
LITERÁRNE MÚZEUM P. HOROVA BÁNOVCE N. ONDAVOU
Je súčasťou Zemplínskeho múzea Michalovce. Expozícia bola sprístupnená v roku 1987 a je umiestnená v budove bývalej základnej školy. Dokumentuje osobnosť básnika Pavla Horova, jeho literárne dielo a aktivity na Zemplíne. Druhým tematickým celkom expozície sú rodáci P. Horova a ich literárna činnosť.
Otváracie hodiny: Ut - Pi 8.30 - 16.00, So - Ne 9.00 - 13.00.
Adresa a kontakt: Obecný úrad Bánovce n. Ondavou, tel. 056/6495311.
Autor: ZEMPLÍNSKE MÚZEUM MICHALOVCE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.