SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM KOŠICE
Slovenské technické múzeum v Košiciach ako jediné svojho druhu na Slovensku cieľavedome zhromažďuje, hodnotí, vedecky a kultúrno-výchovne využíva hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska.
Expozície:
- Hutnícka dokumentuje historický vývin hutníctva vo svetovom meradle s dôrazom na bohaté tradície hutníctva na Slovensku. Dopĺňa ju expozícia Východoslovenských železiarní, a. s. Košice.
- Baníctvo je prezentované expozíciou, ktorá svojimi unikátnymi interiérmi v podzemí múzea s inštalovanou banskou technikou poskytuje pohad na pracovisko baníkov.
- Strojárstvo - v tejto expozícii sa pozornosť sústredila na realizačné výstupy strojárskych fakúlt technických univerzít na Slovensku. Obsahuje takmer 60 trojrozmerných exponátov vrátane modelov a makiet, fotodokumentácie technických výkresov a plánov výrobených zariadení.
- Úžitkové a ozdobné predmety z kovov sú vystavené v podbrání múzea. Sú to kované predmety úžitkového, okrasného i umeleckého charakteru dokumentujúce zručnosť a úroveň kováčskeho remesla na Slovensku. Ku kolekcii vyše 100 exponátov patria kované železné mreže, ozdobné prvky, cechové štíty, osvetľovacie prostriedky.
- Expozícia oznamovacej elektrotechniky poskytuje prehľad vývojom telegrafnej techniky, diaľnopisov, počiatky telefónnych prístrojov s historicky vzácnou zbierkou telefónov so spomienkou na prínos Jozefa Murgaša - slovenského priekopnika v rozvoji telegrafie.
- Vývoj písacích strojov dokumentuje vývoj písacích strojov od druhej polovice 19.storočia až po súčastnosť.
- Zbierkový fond fyziky obsahuje kolekcie prístrojov na meranie fyzikálnych jednotiek, demonštračné prístroje a prístroje z výskumu. Dlhoročné tradície majú pokusy v laboratóriu s využitím múzejných fyzikálnych pristrojov.
- Energetické oddelenie Aurela Stodolu pozostáva z časti parných strojov a parných turbín, vodných motorov a vodných turbín, spaľovacích motorov, vrátane unikátnych funkčných modelov týchto zariadení. Je to najdynamickejšia expozícia múzea, návštevníkmi najviac vyhľadávaná.
- Chemická expozícia bola sprístupnená v roku 1971 ako ojedinelá múzejná expozícia zameraná na dejiny chémie a chemického priemyslu.
- Planetárium pre záujemcov o astronómiu poskytuje pohľad na hviezdnu oblohu, planéty, Slnko a Mesiac, demonštruje pohyby nebeských telies.
Aktuálne výstavy :
- Kúzlo starých smaltov (26. jún - 31. august 2003)
v spolupráci s Múzeom kultúry karpatských Nemcov
Nostalgický návrat k smaltovaným výrobkom. Výstavu pripravilo Slovenské národné múzeum - Múzeum kultúry karpatských Nemcov v spolupráci s Horehronským múzeom v Brezne a Novohradským múzeom v Lučenci. Vystavená je rozsiahla kolekcia - prierez tradícií, účelnosti, farebnosti a dekóru zašlej slávy smaltovníckeho priemyslu na Slovensku.
- Nekupujte ich životy (8. júl - 31. júl 2003) v spolupráci s Colným úradom Košice. Mottom výstavy je upozorniť na nelegálny obchod s ohrozeným druhmi živočíchov a rastlín s cieľom dosiahnuť ich ochranu pred úplným vyhubením.
Otváracie hodiny: Ut - Pi 8.00 - 17.00, Ne 12.00 - 17.00.
Vstupné: dospelí 30 Sk zľavnené vstupné 10 Sk. Banská expozícia a odd. energetiky 5 Sk, expozícia astronómie 10 Sk, planetárium dospelí 20 Sk, zľavnené 10 Sk.
Adresa a kontakt: Hlavná 88, tel. 055/6224035-6,
e-mail: stmkestm-ke.sk, web: www.stm-ke.sk.
VYSUNUTÉ EXPOZÍCIE STM:
- MÚZEUM LETECTVA KOŠICE
Vývoj letectva a leteckej techniky od počiatkov do roku 1943 dokumentuje prvé Letecké múzeum na Slovensku, ktoré bolo pre verejnosť sprístupnené v roku 2002 v areáli letiska v Košiciach. V interiéri i exteriéri expozície je vyše 30 historických strojov a prístrojov, letecké motory, meracie, navigačné a iné prístroje používané v lietadlách. Osobitnú a najzaujímavejšiu skupinu tvoria zbierky originálnych lietadiel.
Expozície: Počiatky letectva v jeho historickom vývoji,
Prvé praktické začiatky letectva vo vývoji a na Slovensku, Prvé záznamy balónových letov, Pokusy o konštrukciu lietadiel, Prvé ukážkové lety, Priekopníci letectva na Slovensku, Letectvo na Slovensku po roku 1918, Významné osobnosti letectva na Slovensku.
Otváracie hodiny: St - Pi 10.00 - 15.00, So - Ne 10.00 - 16.00.
Vstupné: dospelí 30 Sk, zľavnené 15 Sk.
Adresa a kontakt: Letisko Košice, kontakty na ústredie STM.
- MÚZEUM J. M. PETZVALA SPIŠSKÁ BELÁ - podrobne na inom mieste.
- MÚZEUM HISTORICKÝCH HODÍN BUDIMÍR je umiestnené v kaštieli v Budimíre (bližšie na strane 3). Vo výstavných priestoroch sú inštalované v kratších,či dlhších časových intervaloch malé komorné výstavy. Okrem výstav zameraných na dejiny techniky sa tu striedajú výstavy venované histórii a umeniu. K bohatej programovej skladbe prispievajú aj výstavy zo zbierok súkromných podnikateľov - majiteľov starožitností, ako aj súkromných zberateľov. V súčasnosti je sprístupnená výstava Historické hodiny.
Otváracie hodiny: Ut Pi 9.00 17.00, So 9.00 17.00.
Vstupné: dospelí 10 Sk, zľavnené 5 Sk.
Adresa a kontakt: Budimír pri Košiciach, 055/6958294.
- HÁMOR V MEDZEVE
Hámor Slovenského technického múzea, pôvodne tzv. Tischlerov hámor, predstavuje typ jednokladivového dvojohniskového hámra. Ide o kombinovanú stavbu (kameň - drevo) z druhej polovice 19. storočia. Nachádza sa v centre mestečka Medzev. V súčasnosti prebieha opätovná rekonštrukcia objektu.
- SOLIVAR PREŠOV - Podrobne na strane 2
- KOVÁČSKA VYHŇA MOLDAVA N. BODVOU
Kováčska dielňa v Moldave je jednou z mála, ktorá sa v pomerne dobrom stave uchovala dodnes. Objekt je typom prícestnej kováčskej vyhne z roku 1850.
- VYSOKÁ PEC VLACHOVO
Vysoká pec Karol (Karlova huta), situovaná v katastrálnom území obce Vlachovo (okr. Rožňava) v lokalite Dobšinská Píla. Vysoká pec z roku 1870 dokumentuje dnes už historickú technológiu výroby surového železa na drevnom uhlí, okrem toho upútava aj svojím architektonickým prevedením.
MÚZEUM VOJTECHA LÖFFLERA
Múzeum prezentuje dar významného košického sochára Vojtecha Löfflera (1906 - 1990). Túto stálu expozíciu venoval autor so svojou manželkou Klárou mestu. Predstavuje viac ako 2 000 exponátov. V jednom z traktov múzea zriadili komornú výstavnú sieň. Nájdete tu výstavu grafických listov predstaviteľa mail artu Igora Ďurišina. Na prízemí je galéria aktuálneho umenia a vystavuje tam do konca augusta štvorica výtvaríkov, Amrich, Prokop, Lipkovič, Jurin.
Otváracie hodiny: Ut - So 10.00 - 18.00, Ne 13.00 - 17.00
Vstupné: v piatok dopoludnia je bezplatný vstup.
Adresa a kontakt: Alžbetina 20, tel. 055/6223073, e-mail: vlmuzeumnapri.sk, web: www.cassovia.sk/vlmuzeum.
VÝCHODOSLOVENSKÉ MÚZEUM KOŠICE
Východoslovenské múzeum v Košiciach patrí k najstarším a najvýznamnejším múzeám na Slovensku.
Expozície:
Budova na Hviezdoslavovej 3
- Príroda Karpát: táto expozícia je venovaná prírode karpatského regiónu. V geologickej časti sú prezentované hmotné doklady z historickej geológie, paleontológie a mineralógie. Botanická a zoologická časť expozície prezentuje doklady o výskyte rastlinných a živočíšnych druhov.
- Storočia v umení: expozícia prezentuje vývoj umenia od ranného stredoveku až do začiatku 20. stor.
Budova na Nám. Maratónu mieru 2
- Ľud - tvorca trvalých hodnôt: expozícia starších dejín sprístupňuje verejnosti historický vývoj Slovenska od prvých materiálnych dokladov existencie človeka na tomto území až do roku 1848.
- Košický zlatý poklad: Nález zlatých mincí z 15. až 17. storočia je svojím rozsahom druhý najväčší na území našej republiky. Obsahuje 2 920 kusov mincí, 3 medaily a renesančnú zlatú reťaz. Expozícia je doplnená od bohdanovský, "malý košický" a veľkofolkmarský poklad.
- Peniaze v našich dejinách: prezentuje vývoj platidiel na území Slovenska od 2. stor. pred n. l. až do roku 1992.
- Zlatnícke umenie: prezentuje prostredníctvom zlatníckych a šperkárskych prác z predcechového obdobia až po súčasnú továrenskú a ateliérovú tvorbu umelecké zlatníctvo na Slovensku.
Katova bašta na Hrnčiarskej 7
- Rodošto - pamätný dom Františka Rákocziho II: prezentuje originalny interiér orientálnej jedálne so zbierkami, ktoré sa viažu s osobou kniežaťa Františka Rákocziho II.
- Umelecké kovolejárstvo na východnom Slovensku: prezentácia vyše 700-ročnej tradície zvonolejárstva a umeleckého spracovania kovov technikou liatia.
Pri Miklušovej väznici 10
- Košické storočia: Expozícia je umiestnená v priestoroch bývalej väznice a prezentuje dejiny mesta Košice. V závere prehliadky je sprístupnená časť podzemných priestorov bývalej mučiarne.
Otváracie hodiny: vo všetkých expozíciách Ut - So 9.00 - 17.00, Ne 9.00 - 13.00.
Adresa a kontakt: Hviezdoslavova 3, tel. 055/6223061, e-mail vsmuzstonline.sk, web: www.cassovia.sk/vsmuzeum.
Autor: BANÍCKE MÚZEUM ROŽŇAVA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.