opozičným stranám v krajine. V liste prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi napísali, že majú informácie o väznení viacerých opozičných politikov, o pozastavení vydávania nezávislých novín a rušení mimovládnych organizácií.
"Postup vašej administratívy sa v Európe pozorne sleduje. Obávame sa, že uvedené opatrenia prehlbujú izoláciu Bieloruska na medzinárodnej scéne," píšu.
List podpísali predseda parlamentu Pavol Hrušovský, podpredsedníčka Zuzana Martináková, šéf zahraničného výboru Ján Figeľ, predseda výboru pre ľudské práva László Nagy a vedúci delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Imrich Béreš. Ani jeden predstaviteľ opozície podpis nepripojil.
Predčasom podobný list napísali predstavitelia politického a spoločenského života aj kubánskemu vodcovi Fidelovi Castrovi. Hrušovský už v júni zvažoval podobný krok aj proti Lukašenkovmu autokratickému režimu.
"Vzhľadom na našu minulosť by sme mali vyjadrovať názor na nedemokratické režimy, ktoré nemajú miesto v dnešnom svete," povedala Martináková z SDKÚ. Nagy z SMK povedal, že pre časť bieloruskej verejnosti, ktorá chce, aby v krajine platili základné ľudské práva, je podpora povzbudením, že nie je osamotená.
Nagyovi vôbec nechýbajú podpisy slovenských opozičných politikov. Upozornil napríklad na problémy, ktoré prežívala opozícia na Slovensku v polovici 90. rokov za Mečiarovej éry. "Pokiaľ sa nebude dištancovať od minulosti každá strana opozície zvlášť, nevidím význam, aby sme ju angažovali do takéhoto zápasu," povedal.
V júni bol na návšteve Bieloruska šéf opozičného Smeru Robert Fico, čo koalíciu pobúrilo. Fico ignoroval potláčanú bieloruskú opozíciu a prednosť dal Lukašenkovým ľuďom. Štátna televízia využila jeho návštevu na propagandu a tvrdila, že je to signál údajného prelomenia diplomatickej izolácie krajiny.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.