vôd Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Banskej Bystrici Daniel Magic.
Dodal, že k tomuto záveru dospela počas celodenného rokovania havarijná komisia, zložená zo zástupcov inšpekcie, Okresného úradu životného prostredia, Správcu Povodia Hrona, Slovenského rybárskeho zväzu a Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Banskej Bystrici.
Posudzovali analýzy odobratých vzoriek z uhynutých rýb a vody a výsledky šetrenia priamo v Biotike, ktorá používa vo výrobe amoniak. Znečisťovateľovi za jednu z najväčších ekologických havárií na Hrone v posledných desaťročiach v prípade dokázania viny môžu vyrubiť finančnú pokutu až do výšky päť miliónov korún.
Komisia pôvodne hľadala vinníka medzi tromi podozrivými zdrojmi zamorenia Hrona amoniakom. Na základe monitoringu pripisujú ekologickú haváriu na vrub Biotiky. Predstavitelia Biotiky záverečný protokol komisie po preštudovaní podpísali s tým, že nesúhlasia s jeho obsahom. Oficiálne vyjadrenie k celej záležitosti poskytnú komisii do konca tohto týždňa.
Rybári z Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu z Banskej Bystrice sú rozhodnutí súdnou cestou vymáhať náhradu škody za spôsobené straty najmenej 2,5 milióna korún. Príčinou vyhubenia niekoľko tisíc rýb a ďalších druhov bol nedostatok kyslíka. Ich udusenie spôsobilo lokálne chemické znečistenie vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.