Platiť za vysokoškolské štúdium sa
bude s najväčšou pravdepodobnosťou už v letnom semestri
nadchádzajúceho akademického roku. Za semester zaplatia poslucháči denného i externého štúdia 3450 korún.
Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách (VŠ) z dielne Ministerstva školstva SR, ktorú včera legislatívna rada vlády odporučila dopracovať a na rokovanie vlády predložiť v upravenom znení.
Podľa šéfa rezortu školstva Martina Fronca však ide
o pripomienky legislatívno-technického, a nie vecného charakteru, ktoré by menili filozofiu zákona.
"Čo sa týka poplatkov, nič sa nezmenilo a sumy uvedené v návrhu platia," dodal.
O tom, či sa bude platiť už v januári budúceho roku nechcel teraz hovoriť. Argumentoval tým, že najprv musí rozhodnúť vláda a parlament, pričom tieto môžu obsah zákona zmeniť. Výsledkom pripomienkového konania k predmetnej novele je 135 strán textu. Na rokovaní NR SR by sa mala objaviť v septembri.
Ak študent nezaplatí školné v stanovenom termíne, môže byť zo školy vylúčený. Ročné školné zaplatí v dvoch splátkach - v novembri a apríli. Školné budú platiť aj tí externisti, ktorí už platia na základe občiansko-právnych zmlúv s rôznymi inštitúciami.
Výšku školného pre nasledujúci akademický rok stanovilo
ministerstvo od 6900 do 13 800 korún. V školskom roku 2004/2005 sa počíta s rozpätím od 7300 do 14 600 Sk. O konečnej výške poplatku rozhodne v rámci stanovenej stupnice rektor univerzity. Môže tiež odložiť termín splatnosti školného o dva mesiace.
Z celkovej výšky školného pôjde 10 percent na sociálne
štipendiá, 20 percent na štipendiá a pôžičky poskytované verejnými VŠ. Ostatných 70 percent požijú univerzity na študijné programy.
Novela zákona posúva hranicu príjmu na priznanie sociálneho štipendia. Nárok na sociálne štipendium v letnom semestri 2003/2004 bude mať každý študent, na ktorého pripadá z rodinného rozpočtu menej ako 5400 Sk.
Predmetný návrh novelizuje aj zákon o Študentskom pôžičkovom fonde. Ročná pôžičky by sa mala zo súčasných 20 tisíc Sk zvýšiť na 40 tisíc korún. Otvára tiež priestor pre štátom garantované študentské pôžičky s odloženým splácaním.
Pôvodný zámer ministrov školstva a zdravotníctva transformovať Slovenskú zdravotnícku univerzitu na verejnú sa v novele neobjavil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.