Prezident Rudolf Schuster dnes
zverejní, či podpísal, alebo vetoval tzv. interrupčnú novelu z dielne Aliancie nového občana (ANO), ktorá vážne narušila vzťahy vo vládnej koalícii a vo verejnosti rozprúdila diskusiu o potratoch.
Kritikom novely je najmä KDH, ktoré dokonca avizovalo, že v prípade účinnosti zákona bude žiadať odvolanie ministrov za ANO. Podľa kresťanských demokratov totiž liberáli vážne porušili koaličnú zmluvu, keď novelu v parlamente presadili pomocou hlasov opozície.
Na podpis kontroverznej novely vyzvala Schustera parlamentná opozícia - KSS a Smer. Naopak katolícka cirkev očakáva, že ju bude vetovať.
Politológovia sa prikláňajú k názoru, že prezident zákon nepodpíše, vráti ho parlamentu a prenesie tak zodpovednosť opäť na politické strany. Ovplyvní ho totiž postoj katolíckej cirkvi, dopad novely na stabilitu vládnej koalície, ako aj možná prezidentská
kandidatúra.
Ak sa teda prezident rozhodne novelu vetovať, bude sa ňou opakovane zaoberať Národná rada SR. Na prijatie vráteného zákona je však potrebných najmenej 76 hlasov zákonodarcov. Na pôde parlamentu za zákon hlasovalo 70 zo 132 prítomných poslancov - podporili ho zástupcovia ANO, KSS, Smeru, časť poslaneckých klubov HZDS a Klubu nezávislých poslancov. Zo strán vládnej koalície za prijatie zákona hlasovala len poslankyňa Eva Rusnáková z SDKÚ, všetci ostatní poslanci z KDH, SDKÚ a SMK boli buď proti, alebo sa zdržali hlasovania či nehlasovali.
Novela zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne ANO upravuje možnosť umelého prerušenia tehotenstva do 24. týždňa v prípade závažnej genetickej choroby plodu. V súčasnosti platná právna úprava umožňuje umelo prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa plodu. Vo vykonávacej vyhláške sa však uvádza, že umelo prerušiť
tehotenstvo je možné z genetických dôvodov do 24. týždňov jeho trvania. KDH podalo podnet na Ústavný súd SR, ktorý má rozhodnúť, či je vyhláška v súlade s ústavou.
Liberáli v snahe predísť právnemu vákuu po možnom rozhodnutí o neústavnosti vyhlášky, preto pripravili návrh novely s ustanovením, týkajúcim sa umelého prerušenia tehotenstva v prípade genetickej chyby plodu do konca 24. týždňa jeho trvania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.