Eurobarometer o názoroch obyvateľov kandidátskych krajín, ktorý včera v Bruseli zverejnila Európska komisia.
Len 14 percent Slovákov si myslí, že má veľmi dobré vedomosti o EÚ, ale stále je to viac ako priemer kandidátskych krajín (10 percent). Lepšie znalosti o únii majú len Cyperčania a Malťania. Slováci však podporujú vstup svojej krajiny do EÚ. Za dobrú vec považuje členstvo v únii 59 percent opýtaných, za zlú len päť percent. Výhody z členstva získa Slovensko podľa 67 percent Slovákov, 19 percent si to nemyslí. Osobné výhody zo vstupu do EÚ očakáva 47 percent obyvateľov SR, opačného názoru je 34 percent. EÚ sa teší na Slovensku pomerne vysokej dôvere - dôveruje jej 67 percent ľudí, nedôveruje 21 percent. S tým, aby únia mala vlastnú ústavu, súhlasí 67 percent Slovákov, proti je 12 percent. Slováci tiež celkom jasne podporujú spoločnú európsku menu euro. Výrazne za alebo skôr za je 70 percent ľudí, proti alebo skôr proti len 16 percent. Rozsiahly prieskum Eurobarometer uskutočnila Európska komisia v 13 kandidátskych krajinách na vzorke vyše 12 000 ľudí v máji tohto roku.
Slováci síce vedia, že dnešná Európska únia má 15 členov, ale zároveň si myslia, že aj na modrej zástave EÚ je 15 hviezdičiek. Aj toto vyplynulo z výsledkov nového prieskumu Eurobarometer, ktoré včera zverejnila Európska komisia. Správny počet členských krajín EÚ vie 77 percent Slovákov, nesprávnu odpoveď uviedlo sedem percent. Vyše 90 percent ich tiež vie, že únia má modrú zástavu so žltými hviezdičkami. Nachytať sa nechali Slováci pri otázke o počte hviezdičiek. Je ich 12, ale až 65 percent Slovákov si myslí, že 15 - rovnako ako členských štátov. Vyše 60 percent ľudí na Slovensku vie, že sídla európskych inštitúcií sú v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu, a že medzi členskými štátmi únie neexistujú hranice. Len 27 percent Slovákov však súhlasí s tvrdením, že EÚ má vlastnú hymnu a 37 percent s tým, že poslancov do Európskeho parlamentu si volia občania v priamych voľbách.
V porovnaní s inými kandidátskymi krajinami sa vedomosti Slovákov javia ako nadpriemerné, snáď s výnimkou 15 hviezdičiek na zástave, kde sa v priemere nechalo nachytať len 50 percent opýtaných. Na otázky týkajúce sa počtu členských štátov, sídla EÚ či hraníc, odpovedalo správne viac Slovákov, ako bol priemer všetkých opýtaných v 13 kandidátskych krajinách. Z Eurobarometra vyplynulo, že vedomosti ľudí v budúcich členských krajinách o EÚ nie sú žiadna sláva. V priemere len 10 percent ich obyvateľov si myslí, že má o únii veľmi dobré znalosti, pričom najviac si veria Malťania, Cyperčania a Slováci. Najmenej vedomostí EÚ priznávajú Estónci, Lotyši a Turci. Napríklad len 42 percent Turkov vie, koľko má dnes únia členských štátov. Platí to však aj opačne - ľudia v dnešných členských krajinách EÚ nevedia veľa o budúcich členoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.