výšky temer 40 kilometrov a prekonať tak približne 40 rokov starý rekord v najväčšej výške, dosiahnutej balónom s ľudskou posádkou. Stavbu balóna QinetiQ1 sponzorovala britská spoločnosť QinetiQ, ktorá je jednou z najväčších vedeckovýskumných inštitúcií na svete. Balón QinetiQ1 je najväčším doteraz postaveným balónom s gondolou pre ľudskú posádku a jeho výška v nafúknutom stave je 381 metrov, čo je približne toľko ako je výška newyorského mrakodrapu Empire State Building. Napĺňanie balóna héliom potrvá dve hodiny. Pri zemi bude mať balón objem 5 500 kubických metrov, ale pri stúpaní do výšky sa s poklesom atmosférického tlaku bude jeho objem postupne zväčšovať, a to až 227-násobne. V maximálnej letovej výške bude mať balón objem 1,2 milióna kubických metrov. Obal balóna je zhotovený z tenkého polyetylénu, ktorý je dopovaný špeciálnymi prísadami, aby bez problémov vydržal prostredie s teplotou len 70 °C. Nafukovanie takéhoto obrovského balóna sa dá robiť len vtedy, keď fúka slabý vietor. Aj letné obdobie pre let balóna bolo zvolené najmä preto, že v lete sú výškové vetry (vo výškach nad 24 000 metrov) predvídateľnejšie než v zimnom období, keď tieto vetry fúkajú takpovediac "chaoticky". Piloti budú počas letu sedieť v otvorenej gondole hranatého pôdorysu. Spodná časť a bočné steny gondoly sú zhotovené z ľahkého penového PVC. Ak by došlo k nepredvídanej situácii a posádka by musela odhodiť balón, otvoria sa najprv brzdiace padáky, ktoré stabilizujú pád gondoly tak, aby jej rýchlosť neprekročila približne 240 km/h. Vo výške 3 000 metrov sa potom otvoria dva hlavné padáky, ktoré zabrzdia let gondoly tak, aby rýchlosť dopadu bola okolo 9 metrov za sekundu. Po úspešnom lete by mal balón pristáť na hladine mora, odkiaľ gondolu vyzdvihne záchranná loď Triton. Pretože pri tomto vyzdvihovaní temer určite dôjde k roztrhnutiu obalu, balón QinetiQ1 je vlastne určený len na jedno použitie. Piloti budú mať počas letu na sebe pretlakové skafandre, podobné skafandrom, aké používajú kozmonauti. Napokon, skafandre boli vyvinuté v spolupráci s moskovskou firmou Zvezda, ktorá vyvíja skafandre pre ruský kozmický program už od 50. rokov. Piloti budú dýchať čistý kyslík a počas celého letu budú päťbodovými bezpečnostnými pásmi pripútaní do svojich sedadiel. Skafandre budú musieť posádku chrániť nie len pred účinkami nízkeho tlaku, ale aj pred účinkami nízkych teplôt. Pri stúpaní balónu bude teplota okolitého vzduchu postupne klesať, pričom v rozmedzí výšok od 18 000 do 24 000 metrov poklesne teplota na hodnotu 60 °C. Počas ďalšieho výstupu sa však už začne "otepľovať", pričom teplota dosiahne hodnotu okolo 25 °C. Preto budú mať Elson a Prescot pod skafandrami dve vrstvy dobre izolujúceho oblečenia, ale ani to nestačí a preto budú už do skafandrov oblečení piloti zabalení do akýchsi "zámotkov", ktoré ich ochránia od účinkov extrémneho chladu.
Let balónu bude trvať približne 11 hodín. S nafukovaním, ktoré potrvá asi dve hodiny, sa začne na úsvite. Samotné stúpanie do plánovanej rekordnej výšky 132 000 stôp (39 600 metrov) potrvá štyri hodiny až päť hodín. V rekordnej výške by mal balón letieť asi hodinu, pričom piloti budú vykonávať rôzne experimenty. Monitorovacie a komunikačné prístroje budú uložené v pretlakovej skrinke. Po ukončení experimentov otvoria piloti ventil na vrchu balóna, takže z obalu začne unikať hélium a balón bude klesať. Pri príliš vysokej rýchlosti klesania môžu piloti odhadzovať balast, tvorený jemným pieskom. Klesanie až do pristátia na vodnú hladinu potrvá asi dve hodiny.
Pre Andyho Elsona a Colina Prescota bude let v otvorenej gondole superbalóna čosi ako vychádzka kozmonautov z kozmickej lode do otvoreného vesmírneho priestoru.. Dúfajme, že počasie bude letu balóna QinetiQ1 priať a že tomuto balónu sa podarí prekonať v súčasnosti platný svetový rekord, ktorý 4. mája 1961 vytvorili príslušníci amerického vojenského námorníctva Malcolm D.Ross a Victor Prother. Ich balón vystúpil po štarte z lode USS Antietam, kotviacej v Mexickom zálive, do výšky 34 668 metrov. Ako oficiálny rekord nebola uznaná výška 37 735 metrov, do ktorej 1. februára 1966 vzlietol balón s Američanom N.Piantanidom na palube pilot balóna sa totiž pri pristávaní na území štátu Iowa zabil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.