Obyvatelia žiadajú odškodnenie.
"My nemusíme chodiť do zoologickej záhrady, medvede máme tu," usmieva sa 78-ročná obyvateľka Šútova, ktorej macovia zničili plot v dĺžke asi 100 m. Niekde si urobili diery, inde ho jednoducho zvalili. Jej záhradku navštevujú v rôznom počte, ani hodinu si nevyberajú. "Keď sa zotmie, najviac ich tu bolo šesť, vykračovali si ako vojaci," dodáva starenka, ktorá zver so strachom sleduje spoza záclony. Najviac si pochutnávajú na hruškách, domáci nebudú ani páliť slivovicu, úroda je totiž už v medvedích žalúdkoch. Návštevníci sú vyberaví, ringloty im nechutia, niektoré nahryzené slivky nechávajú na zemi. "Polámali aj konáre," dodáva temperamentná Šútovčanka, ktorá po šelmách upratuje aj našpinené kôpky.
Na poliach si ľudia stavajú strašiaky. Na drevenú konštrukciu vešajú igelity, vrecia a plechovice, aby hrkotali. "Nič nepomáha," hovorí 67-ročný obyvateľ malej fatranskej obce. Medvede vykopávajú zemiaky, burgyňu, ničia obilie. Na tamojšom obecnom úrade už evidujú šesť žiadostí o odškodnenie. Vo štvrtok prídu narobené škody obhliadnuť členovia vybranej komisie z odboru životného prostredia Okresného úradu v Martine a zo Správy Národného parku Malá Fatra.
Najväčšie u nás žijúce zvieratá sa stali súčasťou života obce. Aj keď naháňajú strach, pohľad na ne je aj pre miestnych vždy atraktívnym zážitkom. Medveďmi niekedy strašia aj vnúčatá na prázdninách, ktoré nechcú ísť domov. "Vždy to zaberie," hovorí stará mama, ktorá opatruje dve deti. Medvede sužujú obyvateľov Šútova, Turian, Sučian, Turčianskych Kľačian a Lipovca už niekoľko rokov. Podľa zápisov v kronike obce Šútovo prvé problémy zaznamenali v roku 1997. Niektorí tvrdia, že šelmy navštevujú dedinu pravidelne už desať rokov. "Sú premnožené," konštatujú Šútovčania.
Autor: Šútovo (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.