interrupčného zákona, za dvojtvárne. Podľa neho prezident nerešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu vo veci súladu vyhlášky a interrupčného zákona s Ústavou SR, pretože vo svojom odôvodnení vlastne prejudikuje účinnosť zákona. Schuster totiž odporučil poslancom, aby pri opätovnom prerokovávaní novelu schválili s ustanovením, ktoré by posunulo účinnosť zákona až po rozhodnutí Ústavného súdu SR.
Hrušovský dodal, že pri opätovnom prerokúvaní novely sa budú poslanci zaoberať iba Schusterovou pripomienkou a následne rozhodnú o vrátení zákona ako celku. Hrušovský súčasne zdôraznil, že KDH bude opätovné schválenie novely naďalej považovať za vážne porušenie Koaličnej zmluvy a urobí všetko preto, aby parlamentom neprešla. Bude sa snažiť presvedčiť najmä koaličných partnerov. "O svojom rozhodnutí, ako budeme postupovať, sme už informovali," naznačil šéf KDH budúci postup v prípade schválenia zákona.
Duka-Zólyomi: Prezident využil právo veta
Prezident podľa podpredsedu SMK Árpád Duka-Zólyomi chce v otázke tzv. interrupčného zákona počkať na verdikt Ústavného súdu, lebo má zrejme o ňom pochybnosti. "Tým, že prezident novelu nepodpísal, iba využil svoju zákonnú možnosť," uviedol Duka-Zólyomi. "On to zrejme hodnotí tak, že mu hodili Čierneho Petra," dodal. Duka-Zólyomi dúfa, že ANO aj KDH tiež vyčkajú na záverečný krok a nebudú robiť žiadne predčasné rozhodnutia.
Mikloš: Priestor na upokojenie situácie
Rozhodnutie prezidenta vrátiť novelu interrupčného zákona do parlamentu podľa vicepremiéra Ivana Mikloša vytvára priestor na upokojenie politickej situácie. "Zároveň to umožňuje vláde, aby sa mohla sústrediť na zavŕšenie integračného procesu a ekonomickým reformám. Vytvára sa tým priestor, aby sa vládna koalícia venovala interrupčnej téme až po rozhodnutí Ústavného súdu SR (ÚS SR) podľa toho, aké bude," uviedol na dnešnom brífingu Mikloš, ktorý sa tejto téme vyjadril z pozície zástupcu premiéra Mikuláša Dzurindu.
Fico: Vrátenie novely je signálom, že Schuster už nemieni kandidovať
Rozhodnutie prezidenta republiky nepodpísať novelu interrupčného zákona je podľa Roberta Fica signálom, že Rudolf Schuster už nemieni v nasledujúcich prezidentských voľbách kandidovať. Líder Smeru svoj názor zdôvodnil vnášaním silných subjektívnych pocitov a postojov do štátnických rozhodnutí a umožnenie ďalších nepodstatných šarvátok v neschopnej vládnej koalícii. Podľa Smeru, interrupčný zákon nikdy nespôsobí žiadnu vládnu krízu. "Nikto z koaličných partnerov nemá záujem opustiť vládne posty," zdôraznil Fico.
Kovarčík: Schuster má koalícii čo vracať
Vetovanie novely tzv. interrupčného zákona prezidentom Rudolfom Schusterom považuje podpredseda ĽS-HZDS Ján Kovarčík za adekvátne vzhľadom na to, že hlava štátu "má čo vracať vládnej koalícii za podporu v posledných prezidentských voľbách. Dalo sa predpokladať, že prezident novelu vráti. Natiahol čas," povedal Kovarčík.
Ševc: Schuster sa nechal zatiahnuť do politickej hry
Nepodpísaním novely takzvaného interrupčného zákona sa Rudolf Schuster nechal zatiahnuť do politickej hry. Uviedol to predseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozef Ševc. Podľa lídra komunistov je Schusterovo rozhodnutie aj rozhodnutím o jeho vlastnej budúcnosti. Predstavitelia KSS túto legislatívnu normu v parlamente znovu podporia, pričom novelu považujú za vyjadrenie vecného stanoviska odborníkov. "V novele ide o geneticky poškodený plod a jeho narodenie musí zvážiť každá žena, prečo by o tom mali rozhodovať politici," konštatoval v závere Ševc.
Orosz: Netradičný postup je v súlade s ústavou
Postup prezidenta pri vetovaní novely tzv. interrupčného zákona je podľa ústavného právnika Ladislava Orosza netradičný, ale v súlade s ústavou a zákonom. Prezident Schuster pripomienkoval ustanovenie zákona týkajúceho sa účinnosti. "Toto ustanovenie zákona je také isté ako ktorékoľvek iné, takže je možno voči nemu formulovať pripomienku," vysvetlil Orosz. V praxi sa bežne stáva, že prezident navrhuje posunúť ustanovenie účinnosti zákona. Na druhej strane sa nestalo, aby hlava štátu formulovala pripomienku tak, že účinnosť zákona navrhuje viazať na splnenie určitej podmienky. "Avšak nejde o nič nové, v slovenskej legislatívnej praxi máme niekoľko zákonov, v ktorých niektoré ustanovenia majú nadobudnúť účinnosť až po vstupe Slovenska do Európskej únie," spresnil.
Tondra víta rozhodnutie prezidenta
Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a spišský diecézny biskup František Tondra víta rozhodnutie prezidenta Rudolfa Schustera nepodpísať novelu tzv. interrupčného zákona. "Pán prezident urobil to, čo niektorí poslanci navrhovali. Aby sa o zákone rokovalo v parlamente až po rozhodnutí Ústavného súdu SR. Ja si myslím, že to predsa len dopadne dobre," konštatoval Tondra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.